Nie tylko wypożyczalnia

W maju chełmżyńskim Rynkiem będą rządziły książki. Wszystko za sprawą Festiwalu Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego. Co nas czeka w ramach tej imprezy?

Wśród planowanych atrakcji jest m.in. spotkanie z Barbarą Bursztynowicz. To aktorka teatralna i filmowa, autorka felietonów „Jak w życiu”.

– Imprezę poprowadzi Michał Malinowski, który jest muzealnikiem i profesjonalnym opowiadaczem bajek – zapowiada Urszula Meszyńska, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa. – Poza tym jest pedagogiem, pisarzem, podróżnikiem. Studiował w wielu krajach na całym świecie. W Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą z jego inicjatywy powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

Wydarzenie ma charakter powiatowy i ma promować szeroko pojęte czytelnictwo.

– Festiwal ma zachęcać do odwiedzin w bibliotece, czyli instytucji aktywizującej lokalną społeczność do wypożyczania książek i czytania ich – wyjaśnia. – Chcemy wprowadzić modę na czytelnictwo, tak aby kojarzyło się ono z ciekawym stylem życia, a nie obowiązkową nudną lekturą. Mieszkańcom powiatu pokażemy, że biblioteki to nie tylko wypożyczalnie.

Impreza ma charakter plenerowy. Na Rynku pojawią się stoiska prezentujące poszczególne placówki. Festiwal odbędzie się 13 maja w godz. 15-19. „Poza Toruń” jest patronem medialnym wydarzenia.