Nowe miejsca do zabawy w gminie Czernikowo

W 75 proc. sołectw gminy Czernikowo jest przynajmniej niewielki plac zabaw, fot. Łukasz Piecyk

Trzy nowe place zabaw i dwie siłownie zewnętrzne powstały w Czernikowie, Mazowszu i Steklinku. To efekt konsekwentnej polityki czernikowskiego samorządu, zgodnie z którą w niemal każdym sołectwie najmłodsi mieszkańcy znajdą swoje miejsce do zabawy. Już udało się te zamierzenia zrealizować w 12 z 17 sołectw.

Plac zabaw w Parku 700-lecia w Czernikowie wzbogacił się o duży zestaw zabawowy, huśtawkę podwójną, huśtawkę typu ważka, karuzelę krzyżową, dwa sprężynowce pojedyncze, grę „kółko i krzyżyk” oraz zjazd linowy. Oprócz tego zamontowano infrastrukturę towarzyszącą, m.in. ławkę z oparciem, kosz na śmieci i podwójną lampę solarną. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 69,8 tys. zł, dofinansowanie unijne to 44,4 tys. zł.

W Mazowszu nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna powstały przy Wiejskim Domu Kultury. Tu dzieci mają do dyspozycji nową karuzelę krzyżową oraz ściankę linową. Stanęły na tym terenie także urządzenia siłowni zewnętrznej: krzesła do wyciskania i wyciągu górnego, biegacz i orbitrek, ławka i prostownik pleców, prasa nożna i wioślarz, rower i jeździec. Oprócz tego są m.in.: ławka z oparciem, kosz na śmieci, stoły i krzesła ogrodowe oraz grill. Całość kosztowała ponad 64 tys. zł, w tym dofinansowanie to 40,5 tys. zł.

Plac zabaw w Steklinku wyposażono w zestaw zabawowy, huśtawkę podwójną, huśtawkę typu ważka oraz czworokąt sprawnościowy. Siłownia zewnętrzna została wyposażona w zestawy na słupie typu surfer i twister, ławkę i prostownik pleców, biegacz i orbitrek. Oprócz tego zamontowane zostały m.in. ławka z oparciem i kosz na śmieci. Tu koszt wyniósł również 56 tys. zł i dotacja – niespełna 36 tys. zł.

– Place zabaw stale wymagają doposażania, bo przecież wszystko ma swoją trwałość, a dzieci w zabawie nie oszczędzają tych urządzeń – mówi Przemysław Pujer z Urzędu Gminy. – Ze względu na bezpieczeństwo dzieci musimy dbać o to, żeby sprzęt, z którego korzystają, był zarówno nowoczesny, jak i nowy. Dlatego nawet w tych miejscach, gdzie place zabaw są dobrze wyposażone, czasem trzeba je doposażać.

Projekt współfinansowano w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność PROW na lata 2016-2023, ze wsparciem Lokalnej Grupy Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe.