Nowe przedszkole w Małej Nieszawce oficjalnie otwarte [zdjęcia]

Nowoczesne, doskonale wyposażone i przyjazne – takie określenia padały wielokrotnie w trakcie uroczystego otwarcia nowej placówki edukacyjnej w gminie Wielka Nieszawka (fot. Łukasz Piecyk)

Pod koniec października oficjalnie otwarto publiczne przedszkole w Małej Nieszawce. Sześciooddziałowa placówka dla 150 dzieci zrobiła wrażenie na uczestnikach uroczystości.

Przedszkole funkcjonuje od września. To nowoczesny budynek z węzłem kuchennym warty ponad 4,6 mln zł.

– Oddajemy doskonale wyposażony i profesjonalnie wykonany obiekt – mówił na otwarciu Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby było to piękne miejsce, gdzie nasze dzieci będą czuły się bezpiecznie i komfortowo. Wierzę, że przygotowanie najmłodszych mieszkańców gminy do samodzielności będzie odbywało się z poszanowaniem tradycji i ze świadomością dziedzictwa, aby wyrosły one na dumę naszej społeczności i ojczyzny.

Po swoim przemówieniu wójt przekazał Barbarze Mrugalskiej, dyrektorce przedszkola, symboliczny klucz.

– Jest mi niezmiernie miło podziękować wszystkim osobom, dzięki którym mogę pełnić rolę dyrektora w takim pięknym budynku – przyznała. – Ostatnia prosta łatwa nie była. Zastanawialiśmy się, czy dzieci będą czuły się jak w domu i czy przedszkole zadowoli rodziców. Na sukces musimy jednak zapracować, ale dzisiaj wiemy, że będziemy starać się z całych sił, aby dzieci miały ochotę tutaj przychodzić.

Zachwytu obiektem nie krył Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

– Widziałem różne obiekty oświatowe, ale ten jest zaprojektowany z wyjątkowym rozmachem gwarantującym sporą przestrzeń. Dzieci są największym skarbem, a wychowanie przedszkolne jest nie do zastąpienia.

Głos zabrali m.in. Mirosław Graczyk, starosta toruński, oraz Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator oświaty, która zwróciła uwagę na dużą rolę wychowania oraz nauki na pierwszych etapach edukacji.

W gminie Wielka Nieszawka stopniowo przybywa mieszkańców. Nowe przedszkole to efekt ich oczekiwań.

– Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice będą zadowoleni z końcowego rezultatu – dodał Ireneusz Śmiechowski, przewodniczący Rady Gminy. – Wiele dyskutowaliśmy na ten temat jeszcze przed budową, a teraz mamy piękny efekt tych wszystkich prac.

Otwarcie przedszkola było także okazją do odznaczenia Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej Bronisławy Masłowskiej, wieloletniej dyrektorki Szkoły Podstawowej w Małej Nieszawce.

– W środowisku szkolnym ceniona jest za kompetencję, rzetelność, sumienność, lojalność, oddanie i zaangażowanie – czytamy w uzasadnieniu wniosku o odznaczenie złożonym przez samorząd gminy Wielka Nieszawka. – Współpracuje z organizacjami i instytucjami działającymi w środowisku lokalnym.

Treść całego uzasadnienia odczytała Agnieszka Gołębiowska, sekretarz gminy. Odznaczenie w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył Józef Ramlau.

Punktem kulminacyjnym otwarcia były oczywiście występy przedszkolaków. Wszystkie grupy przygotowały program artystyczny, który zaprezentowały zgromadzonej publiczności. Nie zabrakło oficjalnego przecięcia wstęgi oraz zwiedzania nowoczesnego przedszkola.