O fortunie i emigracji

Ewa Winnicka, autorka książki „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”, gościła w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Prejsa. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Ewa Winnicka w Chełmży promowała książkę, która do księgarń trafiła pod koniec marca. To biografia filantropki i miliarderki, której sukces wzbudził kontrowersje i wiele emocji. W trakcie spotkania w bibliotece autorka zaznaczała, że chodziło jej o jak najwierniejsze oddanie opisywanej postaci, faktów z jej życia, stroniąc od oceniania. Książka ma odpowiedzieć na pytania, kim naprawdę była Barbara Piasecka-Johnson, dlaczego budzi do dziś skrajne opinie i co może spotkać człowieka, który nagle staje się posiadaczem fortuny.

W trakcie spotkania poruszono także temat polskiej emigracji. Ewa Winnicka jest autorką dwóch reportaży dotyczących wyjazdów Polaków za granicę – „Londyńczycy” i „Angole”. Sama pisarka spędziła w Wielkiej Brytanii dwa lata, pytając rodaków, jak odnajdują się w tamtejszej rzeczywistości. Padły także pytania o jej plany. Winnicka chce napisać o tragicznej historii zmarłego anonimowego dwulatka odnalezionego w 2010 roku w stawie w Cieszynie.

Ewa Winnicka od 1999 roku jest publicystką „Polityki”. Była nominowana do Nagrody Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest autorką znanego wywiadu z Jerzym i Maciejem Stuhrami „Obywatel Stuhr”. Dwukrotnie była laureatką nagrody Grand Press.

Spotkanie odbyło się przy współpracy Książnicy Kopernikańskiej i było dofinansowane ze środków Instytutu Książki.