Orędowniczki tradycji

W Bielczynach wielkie święto. Członkinie tamtejszego koła gospodyń wiejskich obchodziły jubileusz 50. rocznicy powołania organizacji oraz 15-lecie jej reaktywacji. Były kwiaty, prezenty i wiele wspomnień.

Gospodynie oficjalnie zaczęły działać w Bielczynach w 1976 roku. Po śmierci prezes w latach 90. nikt nie przejął pałeczki. Dopiero w 2002 roku ówczesny sołtys Zdzisław Stepnowski zgromadził mieszkanki Bielczyn i zainicjował reaktywację koła. Krótko po wznowieniu działalności KGW jej szefową została Danuta Powaszyńska, zdobywczyni ostatniego tytułu „Społecznik Roku Powiatu Toruńskiego”. Funkcję przewodniczącej sprawuje do dzisiaj.

– Początki były trudne – wspomina. – Miałyśmy gorsze warunki lokalowe, a teraz do naszej dyspozycji jest świetlica wiejska, więc nie można na nic narzekać. No, może kiedyś panie bardziej się garnęły do takiej działalności.

Obecnie KGW Bielczyny tworzy kilkanaście zgranych kobiet, które sprawnym działaniem służą lokalnej społeczności, m.in. organizując warsztaty kulinarne, wycieczki dla mieszkańców czy różnego rodzaju spotkania. Panie z Bielczyn współpracują także od lat ze stowarzyszeniem Homo homini, uczestnicząc w takich projektach jak „Apetyt na tradycje”, „Wakacje z Homo homini”, „Wędrujące przedszkole” czy „Szlak Kredensów Przeszłości”.

Działalność KGW oraz podwójna rocznica nie mogły ujść uwadze władz i mieszkańców gminy. Stąd zorganizowany w połowie lutego jubileusz.

– Cieszę się, że znajdują się osoby, które pielęgnują pamięć i potrafią znaleźć czas, aby przygotować taką uroczystość jak dzisiaj – mówił Jacek Czarnecki, wójt gminy Chełmża. – To wszystko wymaga sporych nakładów pracy. Mam nadzieję, że o Bielczynach będzie jeszcze przez długi czas głośno.

Kolejka z życzeniami i gratulacjami była jednak znacznie dłuższa. Na jubileusz przybyli członek zarządu powiatu Wiesław Kazaniecki, radni powiatowi Andrzej Jałocha oraz Dariusz Meller. radę gminy Chełmża reprezentowała Stanisława Stasieczek, a Danuta Wilińska uczestniczyła w uroczystości z ramienia Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego. Nie mogło także zabraknąć koleżanek z KGW w Głuchowie, Kończewicach i Strużalu. Obecne były także członkinie Koła Kobiet Aktywnych OD-NOVA z Bielczyn i Koła Aktywnych Kobiet Szpilki Kończewice.

Pozycją obowiązkową tego dnia był tort urodzinowy. Jubilatki przygotowały także poczęstunek. W trakcie wydarzenia zaprezentowano wystawę pokazującą dotychczasową działalność gospodyń z Bielczyn. Do tańca gości porwał NOVAK.

Co teraz w planach ma KGW Bielczyny?

– 21 marca będzie witać wiosnę i topić marzannę – zapowiada Danuta Powaszyńska. – Bliżej świąt wielkanocnych czeka nas m.in. malowanie jajek tradycyjnymi metodami. Po raz pierwszy w historii wsi przygotowujemy wspólnie z Homo homini noc świętojańską nad tutejszym jeziorem.