Orkiestra z Czernikowa koncertowała w Wielkopolsce

Fot. nadesłane

Muzycy Gminnej Orkiestry Dętej z Czernikowa, jak co roku, wyjechali na wycieczkę połączoną z warsztatami artystycznymi, do jednego z wybranych przez siebie miast w Polsce. Tym razem trafiło na Gniezno oraz Poznań, gdzie młodzież, na Starym Mieście, zorganizowała swój popisowy koncert. 

 

Plan wyjazdu obejmował zwiedzanie najsłynniejszych miejsc województwa wielkopolskiego – gnieźnieńską bazylikę, poznańskie kościoły i zabytki, a także przespacerowanie się po Malcie. 

– W katedrze kilkoro z nas zagrało na słynnych organach – podkreśla kapelmistrz Stanisław Tejza. – Naszą muzykę usłyszeć można było także przy słynnych poznańskich koziołkach, gdzie zagraliśmy godzinny koncert dla turystów i mieszkańców. Była to doskonała okazja do nabycia nowego doświadczenia i zmierzenia się z własnym stresem.  

 

Wyjazd, w którym udział wzięło około 40 osób, możliwy był dzięki wsparciu finansowemu wójta gminy Czernikowo Zdzisława Gawrońskiego. Organizatorami wyjazdu byli Grzegorz Kozłowski oraz Anna Woźniczka. 

– Spaliśmy w jednej z poznańskich szkół – podkreśla kapelmistrz. – To właśnie na jej terenie zorganizowaliśmy także mini koncert dla przedszkolaków. Warto podkreślić, że nasz wyjazd jest nagrodą za całoroczną pracę artystyczną na terenie gminy. Wspólnie więc chcielibyśmy podziękować władzom za umożliwienie pokazania się w różnych zakątkach kraju. 

 

Do Czernikowa młodzi muzycy wrócili z nową energią, którą już pożytkują przygotowując się do licznych występów, m.in. podczas święta 15 sierpnia czy ćwicząc, aby swoje umiejętności zaprezentować na tegorocznych dożynkach. Spotkania orkiestry odbywają się w każdą środę o godzinie 15.00 w szkole muzycznej I-go stopnia w Czernikowie. 

– Członkowie orkiestry w tym roku wystąpią w nowych, jednolitych strojach, podarowanych przez wójta gminy – podsumowuje Stanisław Tejza. – Kiedy współtworzymy uroczystości strażackie, każdy z nas wkłada specjalnie przygotowany mundur. Od niedawna mamy również nowe logo, które doskonale obrazuje naszą przynależność do małej ojczyzny, jaką jest gmina.  

 

Gminna Orkiestra Dęta rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku. Powstała z inicjatywy grupy strażaków, w której znaleźli się dh Mirosław Ziółkowski oraz dh Wiesław Ziółkowski. Pomysł utworzenia orkiestry spotkał się z aprobatą Wójta Gminy Czernikowo- Zdzisława Gawrońskiego. Swój debiut mieli w 2009 roku, podczas Dożynek Wojewódzkich. W przyszłym roku będą przygotowywać się do swojego pierwszego okrągłego jubileuszu.