OSP Lubicz Dolny świętuje 140-lecie istnienia

Podczas uroczystości druhom zostanie przekazany nowy samochód gaśniczy (fot. nadesłane)

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubiczu Dolnym obchodzić będzie 140-lecie swojego istnienia. Oficjalne uroczystości rozpoczną się 2 września o godz. 14 mszą świętą, po której w przemarszu prowadzonym przez orkiestrę druhowie i zaproszeni goście dotrą na plac przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie wydarzenie będzie kontynuowane.

 

Historia OSP w Lubiczu Dolnym sięga 1877 r. Druhowie pomoc nieśli nieprzerwanie aż do czasów II wojny światowej, kiedy to na chwilę jednostka musiała wstrzymać swoje działania. Po dziś dzień jednak mieszkańcy regionu w każdej sytuacji mogą liczyć na pomoc obecnie 47 druhów, w tym pań oraz 3 druhów honorowych. Uprawnienia do działań ratowniczo-gaśniczych posiada zaś 22 członków.

– Nasza jednostka powstała z inicjatywy młynarzy, ze względu na częste pożary młynów – wspomina Ryszard Korpalski, prezes OSP Lubicz Dolny. – Kilkadziesiąt lat temu gasiliśmy strzechy i stogi siana, dziś ratownik musi być wyposażony nie tylko w wąż strażacki, ale także odpowiedni ubiór, by m.in. ochron drogi oddechoweObecnie zagrożeniem są także związki chemiczne wydobywające się ze spalanych przedmiotów.

Warto dodać, że OSP w Lubiczu Górnym w ostatnich latach brała udział w gaszeniu wszystkich większych pożarów w okolicy, m.in. Stalera.
Jak podkreśla Ryszard Korpalski, pełniący również funkcję prezesa zarządu Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wiceprezesa zarządu Powiatowych Ochotniczych Straży Pożarnych w Toruniu, strażak poza radzeniem sobie z ogniem musi także mieć uprawnienia do ratowania ludzkiego zdrowia i życia w wypadkach oraz zdarzeniach losowych.
 
Podczas wrześniowych uroczystości druhom OSP w Lubiczu Dolnym zostanie przekazany nowy samochód gaśniczy GBA, który pomieści w sobie 2,8 tys. l wody. Jego koszt to 180 tys. zł. Wśród fundatorów znaleźli się m.in. firma Toruń-Pacific i Urząd Gminy w Lubiczu.
 
– Jeszcze na początku sierpnia na wyposażeniu OSP był 41-letni STAR, podarowany przez wojsko w latach 90. – mówi Ryszard Korpalski. – W chwili obecnej dysponujemy lekkim samochodem ratowniczym GLM marki Ford, zakupionym osiem lat temu dzięki firmie Toruń-Pacific, Urzędowi Gminy w Lubiczu oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Podczas wrześniowej uroczystości ksiądz proboszcz poświęci nasz nowy nabytek marki Renault. Miejmy jednak nadzieję, że będzie on cieszył nasze oczy na licznych festynach, nie zaś na drodze.