Otwarcie Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubiance za nami [fotogaleria]

Fot. Łukasz Piecyk

Budynek Centrum Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubiance, mieszczącej się przy ul. Toruńskiej 4, został zmodernizowany. Pracownicy wrócili już na swoje stałe miejsca pracy. 

Mieszkańcy gminy Łubianka do niedawna wiedzieli, że jeśli chcą wypożyczyć książkę ze swojej ulubionej biblioteki, muszą udać się aż do Przeczna. Na czas remontu to właśnie tam przeniesiono Bibliotekę i Centrum Kultury. Teraz wróciły już na swoje stałe miejsce. Oficjalne otwarcie odbyło się 13 kwietnia.

Obie instytucje otrzymały możliwość rozwoju, ponieważ budynek opuściła mieszcząca się tam jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej (przeniosła się do Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej). Na czas remontu pracownicy opuścili swoją siedzibę. Zmuszeni byli również przetransportować swoje, liczące przeszło 20 tys. woluminów, biblioteczne zbiory. Schronienie znaleźli właśnie w świetlicy w Przecznie. Remont oczywiście wpłynął na dezorganizację zajęć placówki. Z wielu cyklicznych zajęć trzeba było zrezygnować, jednak wizja polepszenia warunków wynagrodziła czas oczekiwania na powrót. Prace dobiegły końca w lutym. Przez cały marzec trwał powrót i porządkowanie zbiorów. Regały wróciły na swoje stare miejsca, częściowo zostały wymienione. 

– Warto podkreślić, że po opuszczeniu budynku przez strażaków nasze instytucje kultury otrzymały dodatkowe pomieszczenia i znacznie większy metraż – mówi Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance. – Część przeznaczona na zbiory i do obsługi czytelników powiększyła się o ok. 50 m2. To, z czego się bardzo cieszymy, to sala wystaw oraz nowe pomieszczenia do zajęć. Dzięki temu będziemy w stanie znacznie rozszerzyć naszą ofertę. Dwie sale tematyczne, po 40 m2 każda, dają duże możliwości. Pracujemy nad nowym grafikiem zajęć. Ofertą planujemy objąć dzieci, młodzież, a także dorosłych. Jeśli chodzi o najmłodszych, to planujemy na przykład popołudnia z książką oraz bajkoterapię. Nieco starsze dzieci zaprosimy na lego terapię i zajęcia cyrkowe. Nabór ogłosimy w czerwcu, by ruszyć z zajęciami od września. 

Mieszkańcy już wiedzą, że oprócz remontu Biblioteka i Centrum Kultury zostały połączone w jedną instytucję. Nowa nazwa brzmi: Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance, w skrócie BCK. 

– Z remontu jesteśmy bardzo zadowoleni – dodaje Danuta Kwiatkowska. – Ten wybudowany w 1988 r. budynek nie przechodził dotąd tak gruntownej modernizacji. Remont objął cały budynek, łącznie z toaletami, zapleczem kuchennym koła gospodyń wiejskich. Dookoła placówki zostały odnowione tereny zielone, zostały uzupełnione nasadzenia. 

W uroczystości otwarcia Centrum wzięło udział 120 osób. Byli włodarze gminy z wójtem Jerzym Zająkałą na czele, radni, sołtysi oraz zaproszeni goście, m.in. Jan Krajewski, prezes Polskiego Związku Bibliotek. Byli również obecni dawni pracownicy biblioteki i centrum kultury. 

W części artystycznej goście wysłuchali koncertu w wykonaniu ArtON Quartet – Bydgoskiego Kwartetu Smyczkowego (jako pierwszy utwór wykonano „Walca” z filmu „Pan Tadeusz” jako akcent tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę). Po koncercie zebrani obejrzeli wystawę zatytułowaną „Świeże róże pod Verdun”, również akcentującą święto wyzwolenia (wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy BCK, do 15 maja, bezpłatnie). Następnie pokrojono tort z nowym logo instytucji. 

– Mamy piękny, całkowicie odnowiony budynek i komfortowe warunki do pracy – podsumowuje Danuta Kwiatkowska. – Mamy nadzieję, że czytelnicy i uczestnicy zajęć z jeszcze większym zapałem będą korzystać z naszej oferty. 

[fbcomments]