Otwarcie w Browinie z pompą i pompami ciepła

Fot. Łukasz Piecyk

Zakończyła się gruntowna modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Obiekt został naszpikowany nowoczesnymi systemami: jest ogrzewany z pomp ciepła, ma prąd z paneli fotowoltaicznych i ciepłą wodę z solarów. Ile to wszystko kosztowało?

26 września oficjalnie został otwarty Dom Pomocy Społecznej w Browinie, który w ostatnich miesiącach przechodził gruntowną modernizację. Zakres prac był szeroki. O tym, co się zmieniło, opowiedziała gościom uroczystości dyrektor placówki.

– Inwestycja została zrealizowana dla mieszkańców – podkreśla Anna Maria Woźniak-Margol, dyrektor DPS w Browinie. – Było to skomplikowane przedsięwzięcie. W ramach niego powstał łącznik między budynkami 56 i 60. Przebudowaliśmy zaplecze żywieniowe. Powstała winda do dowożenia żywności. Wcześniej było dowożone z sąsiedniego budynku. Teraz posiłki są cieplejsze i usprawniło się ich wydawanie.

Całkowicie zmieniło się pierwsze piętro Domu Pomocy Społecznej. Powstała tam nowa m.in. pracownia zajęciowa, sala gimnastyczna do terapii grupowej, gabinet do fizjoterapii, kuchnia warsztatowa, dwie łazienki oraz pokoje dla mieszkańców.

Budynki zostały dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Zmieniło się także otoczenie ośrodka. Pojawił się plac wyłożony nową kostką brukową.

W budynku już rozpoczął się okres grzewczy i sprawdzian zdały już zamontowane w nim pompy ciepła, wykorzystujące energię geotermalną. W obiekcie funkcjonuje również ogrzewanie podłogowe. Wymieniono oświetlenie na energooszczędne lampy LED-owe.

Nowoczesnych systemów jest tam jednak znacznie więcej. Woda jest podgrzewana za pomocą zamontowanych na dachu solarów. W budynku działa także pompa ciepła wykorzystująca ogrzewanie powietrzne. Natomiast przy pomocy paneli fotowoltaicznych na użytek placówki produkowany jest również prąd.

Jakie przyniesie to korzyści? Jedno to ewidentne oszczędności. Projekt zakłada obniżenie kosztów eksploatacji kompleksu nawet o połowę. Drugie to mniej spalin. Obiekt nie jest już bowiem ogrzewany za pomocą węglowej kotłowni.

– To nasz trzeci zmodernizowany obiekt, gdzie zostały zamontowane pompy ciepła – mówi Mirosław Graczyk, starosta toruński. – Działają one także z powodzeniem w DPS w Pigży i w Dobrzejewicach. Inwestycja w Browinie nie byłaby możliwa, gdyby nie fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu projektowi poprawił się komfort pobytu i korzystania z różnych form terapii w tym ośrodku.

DPS w Browinie to jeden z 50 domów pomocy społecznej działających w regionie. Samorząd województwa wspiera finansowo ich modernizację.

– Ten Dom jest domem nie tylko dla tych, którzy tu przebywają, ale też tych, którzy na co dzień pomagają potrzebującym – mówi marszałek Piotr Całbecki, obecny na uroczystości. – Obserwuję od lat Dom w Browinie. To przykład tego, że żyjemy w solidarnym społeczeństwie.

Inwestycja pochłonęła 3,7 mln zł i była w 46 proc. finansowana z zewnętrznych funduszy. Oprócz dotacji z RPO pieniądze pochodziły również z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Większość pieniędzy na zadanie przeznaczył samorząd powiatu toruńskiego, który zarządza DPS w Browinie.

Dom Pomocy Społecznej w Browinie powstał 29 listopada 1949 r. Właśnie wtedy pałac w tej miejscowości pod Chełmżą należący do właściciela Browiny po odbudowie został przekazany na użytek nowej placówki. Przez lata prowadzono tam wiele remontów. Kapitalną modernizację kompleks przeszedł w latach 1957-1966. Doprowadzono tam wodę i założono centralne ogrzewanie. W 1970 r. nadbudowano go o dwa piętra, dobudowano klatki schodowe, tarasy, balkony i zamontowano windę. W 1982 r. oddano do użytku nową dwupiętrową część. W 1999 r. utworzono po byłym Domu Samotnej Matki trzeci budynek. DPS o kolejny dział został poszerzony w 2002 r.