Pierwsza wizyta Trzech Króli w gminie Wielka Nieszawka [zdjęcia]

Kolędowały wszystkie pokolenia mieszkańców – od przedszkolaków po seniorów (fot. Łukasz Piecyk)

Od czasu, gdy święto Objawienia Pańskiego stało się dniem wolnym od pracy, orszaki Trzech Króli zyskują w całym kraju coraz większą popularność. 6 stycznia pierwszy taki orszak zorganizowała gmina Wielka Nieszawka. Pomysłodawcy mają nadzieję, że od tej pory to będzie coroczna tradycja.  
 
Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy symbolicznie pielgrzymowali do żłóbka, który stanął na terenie CSiR Olender, z parafii NMP Królowej Polski w Cierpicach oraz Kaplicy pw. Maryi Wspomożycielki Wiernych w Małej Nieszawce, gdzie przed południem odbyły się jednocześnie nabożeństwa. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście proboszczów obydwu parafii.  

– 
To jest nasze pierwsze takie spotkanie, ale sądzę, że nie ostatnie. Niech Pan nam błogosławi. Szczęść Boże!  witał zgromadzonych ks. kan. Zygmunt Kwiatkowski z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małej Nieszawce. Z kolei ks. Tomasz Pokornowski z parafii pw. NMP Królowej Polski w Cierpicach opowiadał, jak zrodził się pomysł organizacji gminnego orszaku Trzech Króli:  

– 
W naszej parafii przez sześć ostatnich lat organizowaliśmy wieczór kolęd. Wraz panem wójtem i księdzem dziekanem doszliśmy do wniosku, że należy to połączyć z orszakiem Trzech Króli. Wspólnie z sąsiednią parafią postanowiliśmy, że zrobimy to razem. Myślę, że to był bardzo dobry pomysł. Dziękuję wójtowi i księdzu dziekanowi za ten pomysł, Bóg zapłać. Życzę wszystkim miłego kolędowania – mówił proboszcz 

Głos zabrał także wójt Kazimierz Kaczmarek: 
 

– 
Chciałbym wszystkich serdecznie powitaćMam nadzieję, że to nasze pierwsze spotkanie przejdzie w tradycję. Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy pielgrzymowali wraz z nami do żłóbka, który stanął przed Olendrem – mówił.  

O godz. 13 rozpoczął się program artystyczny, na który złożyły się występy lokalnych artystów wszystkich pokoleń – od przedszkolaków po seniorów. Wspólnemu kolędowaniu sprzyjała piękna tego dnia pogoda. 
 

Najpierw zaśpiewały utalentowane solistki działające przy Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce pod opieką Aliny Sobeckiej: Dominika Wyborska, Martyna Barczak i Magdalena Sobecka wykonały nie tylko tradycyjne kolędy i pastorałki, jak „Cicha noc” i „Gdy śliczna panna”, ale także bożonarodzeniowe utwory z repertuaru popularnych zespołów muzyki chrześcijańskiej, np. „Mario
, czy Ty wiesz” i „Noel” Trzeciej Godziny Dnia. Po dziewczynach, które stały się już wizytówką gminy, zdobywając nagrody na licznych festiwalach, wystąpili najmłodsi. Specjalny program artystyczny przygotowały dzieci z Przedszkola w Małej Nieszawce, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach oraz SP im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce. Uczniowie zaśpiewali m.in. kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „W żłobie leży”. Po nich zaprezentowały się zespoły dziecięce i młodzieżowe działające przy Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce – Grupa Muzyczna GAMA, grupa wokalna PULS, młodzieżowy zespół wokalny MIXTER, które wykonały m.in. bożonarodzeniowe piosenki dla dzieci, np. z repertuaru Arki Noego „Gore gwiazda Jezusowi”. Młodzi artyści przygotowywali się do występu pod opieką Aliny Sobeckiej. Wreszcie wystąpili najstarsi mieszkańcy gminy – członkowie zespołów seniorów Wspomnienie i Leśna Kraina, którzy zaśpiewali tradycyjne utwory religijne, m.in. roratnią pieśń „Strażnik skarbów”. Po tradycyjne kolędy, a nawet pieśni średniowieczne, sięgnął zaś kwartet Slavic Voices, którego występ zwieńczył obchody święta Trzech Króli