Piotr Małachowski: Może chociaż Bolt jest czysty

O drodze na skróty do sukcesu, rodzinie i kosmicznym wyniku z tego sezonu, z wicemistrzem świata i srebrnym medalistą olimpijskim Piotrem Małachowskim rozmawia Tomasz Więcławski Dobry rzut na początku konkursu ustawił zawody. Wynik srebrnego medalisty mistrzostw Polski pokazuje jednak, że rywalizacja w polskim dysku może nabrać rumieńców.
Zgadza się. Znam Roberta (Urbanka – przyp. red.) od wielu lat. Wiem, że ciężko pracuje i jest przygotowany na „duże” rzucanie. Niewiele brakowało, a by mnie dziś pokonał. Nie byłoby jednak w tym nic szczególnie dziwnego. Musi wyeliminować jeszcze kilka błędów technicznych, a jego wyniki będą na światowym poziomie. Na mistrzostwach Polski rzuciłby dalej, gdyby nie wiatr z przodu. Cieszę się, że jest rywalizacja, bo to nakręca konkurencję i powoduje, że dysk się rozwija, a nie stoi w miejscu.

Po tegorocznym wyniku, niewiele krótszym niż 72 metry, wszyscy zgodnie pompują balon oczekiwań przed mistrzostwami świata. Nie jest przypadkiem tak, że żeby wyszedł taki rzut, to trzeba mieć „dzień konia”?
Jasne, że trzeba. Spójrzmy, kto w poprzednich latach rzucił tak daleko. Rezultat był kosmiczny, bo niewiele osób na świecie stać na taki wynik. Mam nadzieję, że to nie jednorazowy wybryk i uda mi się złapać powtarzalność w okolicach 70 metrów. Wtedy można wygrywać każde zawody.

W Moskwie wypadałoby powtórzyć taki rzut i powalczyć o złoto.
Akurat konkursy najwyższej rangi rządzą się swoimi prawami. Wypada rzucić tyle, żeby wygrać. Jeżeli będzie to 62 metry i uda się stanąć na najwyższym stopniu podium, to będę równie usatysfakcjonowany, co po poprawieniu rekordu Polski.

Odczarują panowie z Tomkiem Majewskim klątwę, która głosi, że w jednym sezonie obaj nie zdobywacie najwyższych laurów?
Nawet o tym tak nie myślałem (śmiech). To jest sport. Raz udaje się jednemu, raz drugiemu. Mam nadzieję, że cała nasza reprezentacja spisze się dobrze i przywieziemy z Moskwy więcej krążków niż z Berlina

Nie trafia pana szlag, gdy kolejni lekkoatleci łapani są na dopingu? Jedni muszą ciężko harować na treningach, a drudzy wybierają drogę na skróty. Obrywa się jednak całemu środowisku.
Jest to niezwykle przykre. Szkoda, że niektórzy imają się niedozwolonych substancji, żeby wygrywać. Kocham lekkoatletykę. Tu są jednak spore pieniądze, szczególnie w sprincie, o którym ostatnio głośno. Są ci, którzy biorą. Dobrze, że pojawiają się również osoby, które łapią oszustów i eliminują z rywalizacji.

Po głowie dostaje się jednak całej dyscyplinie.
To prawda. Co jednak możemy poradzić? Cieszyć się trzeba z tego, że wpadek dopingowych nie ma w Polsce. Świadczy to o tym, że nie idziemy na skróty.

Szymon Ziółkowski podkreśla często, że kontrole teraz są tak szczelne, że udało się, chociażby w konkurencjach rzutowych, odsiać ziarno od plew.
W młocie rzeczywiście wielu zawodników zostało złapanych na dopingu. W rzucie dyskiem od paru lat nie ma informacji, które świadczyłyby o tym, że rywalizuję z osobami nieuczciwymi. Wracając do sprintu. Zobaczmy, jakie są oczekiwania. Wszyscy czekają na kolejne rekordy, łamania następnych barier. Wszystko to powoduje, że trafiają się osoby chcące zabłysnąć w blasku fleszy. Niekoniecznie jednak poprzez wypracowaną formę. Każdy chce być najszybszym człowiekiem na świecie. Bolta znają wszyscy. Mam nadzieję, że chociaż on jest czysty i nie zhańbi naszej dyscypliny.

Jak obserwuje się pana po zawodach, to można odnieść wrażenie, że jest pan osobą niezwykle rodzinną. Dużym wyzwaniem jest dla pana bycie ojcem?
Jest czas na wszystko. Na sport, zabawę i rodzinę. Trzeba mieć wszystko poukładane. Ja czasami nie mam (śmiech). Mam wiele innych zajęć, więc muszę znajdować czas dla najbliższych mi osób, chociażby po zawodach. Rozjazdów jest bowiem tyle, że często zaniedbuję najważniejsze sprawy.