Pod znakiem inwestycji

Blisko 11 mln zł wyda w tym roku gmina Wielka Nieszawka na inwestycje. W planach są przedsięwzięcia zarówno infrastrukturalne, jak i projektowe czy społeczne

– Wszystkie pomysły są ważne i na wszystkie oczekują mieszkańcy – uważa Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka. – Pod względem finansowym na pewno wyróżnia się tutaj Przedszkole Publiczne w Małej Nieszawce. Powstanie sześć oddziałów, w których uczyć się będzie mogło 150 dzieci. Placówka będzie miała także zaplecze kuchenne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynek będzie gotowy 31 lipca. Sierpień przeznaczymy na wyposażenie obiektu, aby z początkiem września rozpocząć tam zajęcia.

Inwestycja jest realizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To tzw. twarda część projektu. Jego drugą częścią będą refundowane zajęcia dla dzieci.

Samorząd przeprowadzi też kilka zadań wodno-kanalizacyjnych na nowych osiedlach, a co za tym idzie – zaprojektuje nowe drogi z oświetleniem.

– Kończymy także projektować Centrum Obsługi Mieszkańców w Wielkiej Nieszawce – zapowiada wójt gminy. – W jednym miejscu skupi się administracja gminna. Załatwimy tu sprawy z urzędu gminy, GOPS-u, a także urzędu stanu cywilnego. To także wyczekiwana inwestycja, gdyż w obecnych budynkach jest już bardzo ciasno. Poprawi się na pewno jakość obsługi mieszkańców, aby każdy mógł o swoich problemach mówić w komfortowych warunkach.

W ramach COM-u powstanie także sala audytoryjna z funkcją kinową. Stary budynek urzędowy przejdzie rewitalizację i będą z niego korzystać organizacje pożytku publicznego. Na początku marca ma zostać rozstrzygnięty przetarg na tę inwestycję.

To nie koniec ambitnych pomysłów. W Wielkiej Nieszawce naprzeciwko urzędu powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne. Znajdzie się w nim m.in. ośrodek zdrowia oraz dom seniora na dzienny pobyt. Będą tam się odbywać warsztaty i zajęcia terapeutyczne.

Włodarze gminy nie zapomnieli także o sprawach edukacyjnych. W czasie wakacji planowane jest zainstalowanie kanalizacji deszczowej na terenie obecnego gimnazjum w Cierpicach. Dokumentacja jest gotowa, niedługo rozstrzygnięty zostanie przetarg.

W planie inwestycyjnym na 2017 rok znalazło się także oświetlenie ulic w technologii LED-owej (oszczędnej) oraz doposażenie referatu technicznego w ciągnikową przyczepę asenizacyjną, która jest nieoceniona w sytuacjach kryzysowych związanych np. z podtopieniami.

Cierpice i Wielka Nieszawka doczekają się natomiast modernizacji placów zabaw w oparciu o doświadczenia z podobnego obiektu w Kąkolu. Pojawi się więc bezpieczna nawierzchnia, a urządzenia nie będą zrobione z drewna, które po każdej zimie wymaga konserwacji.

W tym roku kilka zadań zostanie zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Mowa tu m.in. o dokupieniu komputerów do szkół, zamontowaniu progów zwalniających czy realizacji projektu z zakresu profilaktyki HPV (wirus brodawczaka ludzkiego prowadzącego do raka szyjki macicy).

Jak cały ten zakres inwestycyjny ma się do budżetu gminy?

– Nie mamy ani kredytu, ani pożyczki – wyjaśnia Kazimierz Kaczmarek. – Nie zamierzamy także nigdzie się zaciągać. Jesteśmy do tych pomysłów i inwestycji przygotowani.

[fbcomments]