Podziel się ciepłem

Chełmżyńskie Stowarzyszenie „Jak ni, jak jo dołączyło do akcji „Wymiana ciepła” i postawiło przy ulicy Paderewskiego wieszak z ubraniami dla potrzebujących. Każdy może przynieść nienoszone już ubrania i odwiesić je, aby inni mogli z nich skorzystać. 

Wcześniej w całej Polsce, od niedawna w Toruniu, a teraz także w Chełmży. O czym mowa? O wieszaku, ale nie byle jakim, bo postawionym w ramach ogólnopolskiej akcji „Wymiana ciepła”.

– To pomysł zaadaptowany od większych ośrodków i liczymy, że sprawdzi się także u nas – wyjaśnia Danuta Zdrojewska, radna miejska i członkini Stowarzyszenia „Jak ni, jak jo”. – Pomysł zostawiania w ten sposób ubrań komuś, komu się one jeszcze przydadzą, bardzo nam się spodobał. W wielu miastach świetnie funkcjonuje, więc chcemy spróbować.

W przypadku Chełmży to akcja pilotażowa, bo zima powoli się kończy. Jednak inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem. „Świetna akcja”, „To mi się podoba” – takie komentarze pojawiły się na portalu społecznościowym pod informacją o rozpoczęciu wymiany.

– Jesteśmy pod wrażeniem odbioru, bo dostałam pełno SMS-ów i telefonów w tej sprawie – dodaje Danuta Zdrojewska. – To coś obrazuje. Zastanawialiśmy się w swoim gronie, czy to nie jest kolejne rozdawnictwo i zdajemy sobie sprawię, że akcja świata nie zbawi, ale tak najnormalniej w świecie jeśli ktoś czegoś potrzebuje, to można się tym podzielić.

Inicjatorzy akcji chcą włączyć w wymianę mieszkańców i nie wykluczają innych lokalizacji wieszaka.  Niestety jeszcze tego samego dnia, którego postawiono wieszak, ktoś go prawdopodobnie ukradł.

– Niestety odpowiedzialne postawy nie u wszystkich są nawykiem, ale nie można rezygnować – dodają inicjatorzy akcji. – Założenie było takie, że akcja będzie trwała do końca zimy, codziennie i przez całą dobę. Braliśmy scenariusz zniknięcia stojaka pod uwagę. Bez względu na to podejmujemy kolejną próbę.

[fbcomments]