Pomost, zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci i ratownicy – to wszystko znajdziemy nad Jeziorem Kamionkowskim

Plaża nad Jeziorem Kamionkowskim to kąpielisko, które latem przeżywa prawdziwe oblężenie. Wypoczywający mają tu do dyspozycji sprzęt wodny, pole namiotowe, zjeżdżalnię, boiska sportowe czy punkty gastronomiczne. Akwen znajduje się pod ciągłym nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu. Jezioro w Kamionkach Małych, gdzie mieści się ośrodek rekreacyjno − wypoczynkowy, jako jedyne w powiecie toruńskim posiada status kąpieliska. Miłośnicy wodnych szaleństw i plażowicze, którzy spędzają tutaj swój wolny czas, to przede wszystkim miejscowi oraz mieszkańcy Torunia i okolic. Latem, gdy pogoda dopisuje, nad jezioro nadciąga rzesza spragnionych wypoczynku, promieni słońca i wodnych uciech, urlopowiczów. Plażowicze, którzy korzystają z uroków jeziora, nie szczędzą dobrych słów kąpielisku.

− Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze − mówi Mateusz, napotkany przy wyjściu z plaży turysta. − Byłem już na wielu kąpieliskach i muszę powiedzieć, że to w Kamionkach nie ma się czego wstydzić. Woda jak na moje oko jest czysta. Niemały pomost, do tego spora plaża, zjeżdżalnia, brodzik dla dzieciaków, ratownicy − czego chcieć więcej? Miałbym więcej wolnego, to kto wie, może przekoczowałbym kilka dni na tutejszym polu namiotowym. Pogoda ma podobno dopisać, a ja z chęcią nabrałbym trochę ciemniejszego koloru i wypoczął w takim miejscu jak to.

Do Kamionek dostać się łatwo. Na plażę prowadzi szlak rowerowy i pieszy. Osoby, które na rower czy spacer nie mają ochoty, a własnym transportem nie dysponują, mogą skorzystać z pojazdów wyruszających z toruńskiego dworca PKS lub zdać się na polską kolej. Ponadto, MZK 29 czerwca uruchomił specjalną linię autobusową: Odrodzenia − Kamionki Jezioro, która kursować będzie do 1 września, z wyłączeniem dni deszczowych. Na wypoczywających w ośrodku czeka piasek, jezioro zaliczane do I klasy czystości wód i wiele innych atrakcji.

− Dla osób, które zdecydują się wypoczywać nad jeziorem Kamionkowskim przygotowaliśmy zjeżdżalnię, wypożyczalnię sprzętu wodnego, pole namiotowe, bazę gastronomiczną czy boiska sportowe − wylicza Artur Marzec, dzierżawca kąpieliska w Kamionkach Małych. − Nad czystością tutejszego akwenu czuwa Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu, który czystość jeziora sprawdza pięć razy w sezonie, zaś o bezpieczeństwo osób kąpiących się dba kilku ratowników. Nasz ośrodek przyciąga również kolonie i półkolonie, zaś sami plażowicze zwykle powracają.

Sezon letni na strzeżonej plaży w Kamionkach Małych już się rozpoczął. Potrwa do 31 sierpnia. Tegoroczne upały już dały się nam we znaki i zapewne przypomną jeszcze o sobie. Naukowcy ostrzegają, że tego lata nad Polską będzie wyjątkowo mało ozonu, a zatem wskazane jest stosowanie kremów i balsamów chroniących nas przed groźnym promieniowaniem UV. Odpoczywając nad wodą, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i najbliższych, bowiem nawet na najbardziej strzeżonych kąpieliskach plażowa brawura może się fatalnie skończyć.