Pożarnicze encyklopedie

Pod koniec marca w szkole podstawowej w Turznie odbył się finał powiatowego konkursu wiedzy pożarniczej dla młodzieży. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Łążyna nie pozostawili nikomu złudzeń i zajęli wszystkie pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W zmaganiach brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu.

– Zakres wiedzy był ogromny – komentuje Andrzej Michalski, naczelnik OSP w Łążynie. – Uczestnicy musieli wiedzieć, jak posługiwać się gaśnicą czy znać zagadnienia z prawa budowlanego. Nie obyło się bez pytań z historii pożarnictwa, ratownictwa technicznego, chemicznego i medycznego.

Pierwsze miejsca w swoich kategoriach (od podstawówki zaczynając) zajęli Maciej Politowski, Magdalena Grabowska i Faustyna Grabowska. Nagrody w postaci książek, pendrive’ów oraz pucharów ufundował starosta Mirosław Graczyk.

– Ta młodzież to nasz narybek – dodaje Andrzej Michalski. – Ci, którzy są w młodzieżowych drużynach, po osiągnięciu pełnoletności zazwyczaj z nami zostają. Nie zawsze chcą brać udział w działaniach przeciwpożarowych, ale skupiają się na pracy na rzecz jednostki i lokalnej społeczności. Każda jednostka jest szczęśliwa, gdy ma w zastępach takich druhów.

Jednym z nich jest wspomniana Faustyna Grabowska.

– Konkurs składał się z części pisemnej oraz ustnej i miałam sporo szczęścia, trafiając na pytania np. o stałe urządzenia gaśnicze – relacjonuje laureatka. – Oczywiście, gdy już będę mogła, to chętnie zrobię specjalistyczne kursy, aby brać czynnie udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Gratulujemy laureatom i życzymy sukcesów na etapie wojewódzkim.