Prezydent Torunia podziękował za uratowanie dziecka

Policjant toruńskiej „drogówki” strażak i strażnik miejski odebrali listy gratulacyjne i wyróżnienia od Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Historię mł. asp. Rafała Dorobka z toruńskiej komendy, bryg Adama Rogaczewskiego i asp. Krzysztofa Szychulskiego z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej  dzięki nagraniu TVP 3 Bydgoszcz poznała cała Polska. Policjanci i strażacy, nie zważając na inne zdarzenie, podjęli błyskawiczną akcję, która uratowała życie tego dziecka.

– Chciałbym im gorąco podziękować za tę gotowość do ratowania życia, za postawę i wzorowe zachowanie –mówił podczas uroczystości włodarz Torunia.

Przypomnijmy :

W piątek 23 czerwca w Lubiczu pod Toruniem na drodze krajowej nr 10 przewrócił się samochód ciężarowy. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze ruchu drogowego oraz strażacy. Po akcji mundurowi udzielali wywiadu jednej z lokalnych stacji telewizyjnych. W pewnym momencie w pobliżu zatrzymał się samochód, z którego wybiegła kobieta wzywając pomocy i krzycząc, że jej dziecko się dusi. Mł. asp. Rafał Dorobek w trakcie nagrania kątem oka dostrzegł co się dzieje. Zadziałał instynkt i, jak sam mówi, podświadomość. Przerwał wywiad i ruszył w stronę wzywającej pomocy. Okazało się, że w pojeździe znajduje się duszące 9-miesięczne dziecko. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej, udało się opanować sytuację i uratować życie malca.

– To dramatyczne wydarzenie, które dobrze znamy z mediów, potwierdziło to, o czym mówię od lat i o czym torunianie doskonale wiedzą – mamy znakomicie przygotowane służby ratunkowe w naszym mieście – powiedział prezydent Michał Zaleski. – Policjanci i strażacy, nie zważając na inne zdarzenie, podjęli błyskawiczną akcję, która uratowała życie tego dziecka. Chciałbym im gorąco podziękować za tę gotowość do ratowania życia, za postawę i wzorowe zachowanie.

Włodarz Torunia podziękował także ekipie TVP3 Bydgoszcz, która będąc na miejscu wcześniejszego wypadku, bezzwłocznie udokumentowała to zdarzenie, dzięki czemu pokazała pracę strażaków i policjantów, ich poświęcenie, jak i promując właściwe zachowania w przypadku sytuacji zagrożenia życia.

– Nie ma nic ważniejszego niż ratowanie życia ludzkiego – powiedział  dzisiaj Rafał Dorobek,  który brał udział w akcji. – Po to przecież tu służymy, żeby reagować na takie sytuacje i to ja lepiej jak umiemy. To pierwsze takie zdarzenie w mojej pracy, na pewno wiele mnie ono nauczyło. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i dumni, że tak szybko i prawnie udało nam się zareagować. Cieszy to tym bardziej, że nasze służby, czyli policja i straż pożarna, a także ratownictwo medyczne, potrafią tak szybko, sprawnie i wspólnie działać.

Tę umiejętność współpracy, odwagę i skuteczność potwierdzili także komendanci policji, straży miejskiej i straży pożarnej, obecni na spotkaniu.

Po uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych i pamiątkowych grawerów funkcjonariuszom i reporterom wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy. Przeprowadził go funkcjonariusz straży miejskiej, który przypomniał jak podjąć akcję ratunkową dziecka, które się dusi.