Przedsiębiorcy z gminy Lubicz starają się o środki finansowe na rozwój lub doposażenie swoich firm

Fot. Łukasz Piecyk

Nawet do 300 tys. zł dla obecnych i 100 tys. zł dla przyszłych przedsiębiorców mogą otrzymać mieszkańcy gmin działających w obszarze funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie”. W poniedziałek 17 lipca zorganizowane zostało szkolenie dla osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji. W pierwszym spotkaniu udział wzięło 48 osób. 

– Rozpoczynamy szkolenie dla przedsiębiorców, którzy chcą być beneficjentami środków dystrybuowanych przez Lokalną Grupę Działania – informuje prezes Wojciech Knieć. – Przedsiębiorcy okazję do ich pozyskania mają co kilka lat. Wnioskowane kwoty przeznaczają na rozwój swojej firmy lub na jej założenie. Warto podkreślić jednak, że środki, które mamy do dyspozycji, są ograniczone. 

W spotkaniach najczęściej udział biorą osoby, która chcą założyć firmę świadczącą usługi drobne: począwszy od sklepów z odzieżą po wyrafinowane usługi rozrywkowe. Jak podkreślają przedstawiciele LGD „Podgrodzie Toruńskie”, promowane będą te działania, które związane są bezpośrednio ze strategią działań organizacji – ekologiczny tryb życia i rozwój turystyki. 

– Udział w programie to szansa na duży zastrzyk finansowy i możliwość zakupienia sprzętu, który w innych warunkach byłby trudny do uzyskania – podkreśla Krzysztof Janowski, właściciel firmy K-Vision, który pierwszą dotację z LGD otrzymał w 2012 r. – Dzięki temu można także zatrudnić dodatkowych pracowników, a za tym idzie wieloletni rozwój przedsiębiorstwa. 

Firma K-Vision na co dzień zajmuje się obsługą multimedialną wydarzeń, konferencji, koncertów i festiwali. Dzięki dofinansowaniu na jej wyposażeniu jest dziś 360 lustrzanek cyfrowych oraz system do tworzenia zdjęć w formule 360 stopni. Jako jedyni w Polsce świadczą usługi na tak dużą skalę. 

– Należy zaznaczyć, że środki z LGD to zwrot zainwestowanych pieniędzy – dodaje Krzysztof Jankowski. – W tym roku także ubiegam się o 300 tys. zł na rozwój swojej firmy.  

Do końca sierpnia beneficjenci z obszaru działania „Podgrodzia Toruńskiego” mogą składać wnioski. Następnie dokumentami zajmie się rada złożona z przedstawicieli trzech gmin, które LGD obejmuje swoim zasięgiem. 

– Jeżeli zostaną one pozytywnie zaopiniowane przez Radę LGD, trafią do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie zapadnie ostateczna decyzja – podkreśla Wojciech Knieć. – Zanim to jednak nastąpi, zapraszamy wszystkich, którzy mają pytania związane z wypełnianiem dokumentacji konkursowej, na konsultacje – czekamy na państwa codziennie od godz7 do 15 w naszym biurze. 

Działania Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie” to także wiele innych inicjatyw. Obecnie realizują także inne konkursy, m.in. na rewitalizację obszarów wiejskich.  

– Mamy środki na infrastrukturę rekreacyjną i sportową  podsumowuje kierownik biura LGD Anna Bartos.  Czekają nas jeszcze mikrogranty – niewielkie pieniądze do 50 tys. zł dla lokalnych organizacji pozarządowych, także dla tych, które nie są zarejestrowane w KRS. O te pieniądze starać się będzie można już późną jesienią.