Przedszkole Słoneczko ma już 10 lat! [zdjęcia]

Owacjom na stojąco nie było końca, kiedy wspólnie dzieci, nauczyciele i zebrani goście odśpiewali głośne „sto lat” przedszkolu „Słoneczko” i osobom, które od dziesięciu lat aktywnie włączają się w życie placówki. 

Sala gimnastyczna, w której świętowano jubileusz, była zapełniona po brzegi – przyjechali goście, rodzice przedszkolaków, a także przedstawiciele urzędu gminy Lubicz.

– Dziesięć lat mija bardzo szybko – mówił Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz. – Byłem jednym z obecnych na inauguracji przedszkola 1 października 2006 roku. Dwa lata wcześniej zakończyliśmy rozbudowę szkoły w Grębocinie, udało się wtedy wygospodarować dodatkową powierzchnię, w której dziś się znajdujemy. Cieszę się, że jest tutaj akurat „Słoneczko”. To przedszkole wprowadza dzieci w przyszłość i śmiało można powiedzieć, że działa na wysokim poziomie.

W placówce uczy się obecnie 97 przedszkolaków na czterech oddziałach. Bardzo ważnym aspektem wychowania w „Słoneczku” są wartości etyczne, co często podkreślano podczas sobotniej gali. Rodzice, opiekunowie i przedstawiciele gminy złożyli na ręce dyrektorki Lucyny Jaroszewskiej kwiaty i liczne podziękowania.

– Przedszkole „Słoneczko” to jedna z najfajniejszych rzeczy, która powstała w ciągu lat mojej pracy dla gminy – dodaje Hanna Anzel, przewodnicząca rady gminy. – Przez tych 10 lat nie widziałam, aby ktoś tu był smutny. Radość i uśmiech to wizytówka tego miejsca.

I tak było również podczas uroczystości uświetniających jubileusz. Na scenie, w występach artystycznych, zaprezentowali się nastoletni już absolwenci placówki. Zwieńczeniem spotkania był wspaniały występ najważniejszych gości – przedszkolaków, którzy zaprezentowali m.in. taniec góralski, taniec z szarfami, a także grę na kolorowych tubach.

– Do występu dzieci przygotowywały się cały miesiąc – zaznacza Lucyna Jaroszewska. – Włożyły w to bardzo dużo pracy i było to widać podczas prezentacji. Maluszki są bardzo utalentowane i mają w sobie chęci do wspólnego działania.

A w to włączają się również ich rodzice, którzy przez te lata występowali razem z dziećmi w jasełkach czy biesiadach literackich. Jak zaznacza dyrektor placówki, są oni współgospodarzami „Słoneczka”. Jednym z najważniejszych członków tej przedszkolnej rodziny jest także Monika Kiszewska – wicedyrektorka, bez której tego miejsca by nie było.

Na zakończenie przedszkolaki wspólnie z pracownikami „Słoneczka” odśpiewały własny hymn – do którego muzykę i słowa napisał Jacek Beszczyński.

– Najważniejsze dla nas jest to, że dzieci chcą do nas przychodzić – podsumowuje dyrektorka przedszkola. – Stwarzamy taką atmosferę, aby było im u nas dobrze i po latach mogły „Słoneczko” przywołać tylko i wyłącznie pozytywnie. A co chcielibyśmy sobie życzyć na następne lata? Abyśmy mieli wciąż taką pasję do pracy i dzieci. Mam nadzieję, że to, co wypracowaliśmy przez miniony czas, zaowocuje w tej niedalekiej i dalszej przyszłości.

Fot. Łukasz Piecyk