Ptasia grypa wykryta w Rozgartach

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu (freeimages.com)

Rolniku, jeśli u hodowanego przez ciebie drobiu zauważyłeś zmniejszoną nieśność, duszności, sinicę, wybroczynowość, drgawki, czy też utratę apetytu i biegunki powinieneś się martwić! Twoje ptaki prawdopodobnie zachorowały na grypę!

Jak dotychczas na terenie województwa kujawsko-pomorskiego „ptasią grypę” wykryto w czterech powiatach: toruńskim, sępoleńskim, golubsko – dobrzyńskim i inowrocławskim. Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) podtypu H5N8, jak fachowo nazywa się „ptasia grypa”, została stwierdzona u dzikich ptaków, tj. pięciu łabędzi, dwóch kaczek krzyżówek i dzikiej gęsi (ta ostatnia 18 lutego w Rozgartach, w gminie Zławieś Wielka). Tym samym nasze województwo jest jednym z 13 innych, w których stwierdzono tę chorobę.

Mieczysław Kowalik, zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy przyznaje, że masowe zachorowania ptaków wymuszają na obywatelach pewne działania. Jak chronić gospodarstwo przed ptasią grypą? Tego dowiecie się z kolejnego numeru gazety „Poza Toruń” – 24 lutego! W materiale piszemy też o sposobach gmin Obrowo i Lubicz na ostrzeganie mieszkańców o skutkach wirusa, a także wywiad z Robertem Wiśniewskim z Mierzyna – jednym z większych hodowców drobiu w okolicy!

[fbcomments]