Rekord dla noworodków – chełmżanie podczas 26. Finału WOŚP zebrali 45,8 tys. zł [zdjęcia]

Chełmżanie co roku biją rekordy w zbiórkach na rzecz WOŚP (fot. Łukasz Piecyk)

Chełmża po raz kolejny pobiła rekord zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chełmżyński sztab rozliczył się z Fundacją Jurka Owsiaka na kwotę 45,8 tys. zł. Na ulicach kwestowało ponad pół setki wolontariuszy, a rekordzistą został Arkadiusz Pawlikowski, który uzbierał aż 1,6 tys. zł. 

Orkiestrowe granie w Chełmży trwało przez cały weekend. Tegoroczna akcja WOŚP, której celem był zakup sprzętu na oddziały neonatologii, rozpoczęła się piątkowym kiermaszem różności w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie uczniowie mieli możliwość symbolicznie wesprzeć działania Orkiestry. Zebrano tam łącznie aż 1,1 tys. zł! Dzień później w Klubie Artystycznym CUMA zorganizowano koncert rockowy zespołu Moherhead, który wyspecjalizował się w coverach AC/DC z polskimi tekstami. W czasie koncertu odbyły się pierwsze licytacje na rzecz WOŚP, które – wraz z zyskami z biletów wstępu – dały w sumie 1,8 tys. zł. Niedzielny 26. Finał WOŚP zainaugurowała kolejna edycja Biegu Po Zdrowie, w której rywalizowało ponad 60 biegaczy z Chełmży i okolic. Nagrody wręczał zwycięzcom burmistrz miasta Jerzy Czerwiński. Nim biegacze zdążyli dotrzeć do mety, na hali Ośrodka Sportu i Turystyki rozpoczął się Turniej Piłki Siatkowej, w którym wzięło udział kilka chełmżyńskich drużyn. W przerwach między rozgrywkami odbywały się licytacje – można było wylicytować m.in. koszulkę z autografem Michała Pazdana, członka reprezentacji Polski w piłce nożnej, oraz koszulkę Bartosza Kurka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce. Atrakcją Turnieju był też pokaz ćwiczeń grupy uczestników zajęć crossfit z K.S.T. Włókniarz. W tym samym czasie na rynku trwał Streetfood, czyli kiermasz pyszności przygotowanych przez: Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Bar „Pod Kasztanami”, Hotel Imperium oraz Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży.

Mieszkańcy mogli skosztować takich przysmaków jak bigos, barszcz czerwony, domowe ciasta i babeczki, a także tradycyjna, orkiestrowa grochówka, którą jak zwykle ufundowała i ugotowała Spółdzielnia Socjalna „Szansa”. Atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, były także Parada Motocykli Chełmżyńskiej Grupy Motocyklowej „Łoza” oraz strzelnica paintball przygotowana przez Grupę Paintball „Adrenalina” z Torunia.

W południe wystartował program artystyczny we wspomnianej już podstawówce – po występach szkolnego chóru i zespołu muzyczno-tanecznego GAMA zaprezentował się Klub Sportów i Sztuk Walki „Samurai Spirit Dojo” w specjalnym pokazie. Oczywiście nie zabrakło licytacji, a także zabaw i konkursów dla publiczności. W tym czasie trwały też warsztaty artystyczne dla najmłodszych: plastyczno-malarskie – malarstwo z Anną Pawlikowską, kulinarne – lepienie pierogów z Jackiem Murawskim, ceramika – rzeźba w glinie z Wiolettą Dominiczak, „papierowe zoo”, czyli zajęcia plastyczne z Marzeną Ptasznik.

Z kolei główne licytacje 26. Finału WOŚP – gdzie można było zdobyć m.in. piłkę z podpisami zawodników Legii Warszawa i koszulkę Legii Chełmża z autografami byłych zawodników – oraz koncerty gwiazd: zespołów Z Ostatniej Chwili i Teacher’s Crew Tomasza Jarmołkiewicza miały miejsce w Restauracji „Ceglana”. Kulminacją imprezy było tradycyjne „światełko do nieba”, czyli pokaz fajerwerków o godz. 20. Organizatorzy ze sztabu WOŚP, który działał przy Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, dziękują wszystkim instytucjom, firmom, osobom prywatnym, którzy wnieśli swój wkład w sprawną organizację imprezy. Przede wszystkim zaś – mieszkańcom, bez których zaangażowania i chęci pomocy nie byłoby tego sukcesu.