Remont Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubiance

Ci, którzy chcą odwiedzić Centrum lub bibliotekę, muszą wybrać się do pobliskiego Przeczna. Bo właśnie w tamtejszej świetlicy wiejskiej od początku lipca funkcjonują obie instytucje kultury.

Remont ma bezpośredni związek z opuszczeniem części budynku przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubiance i przeprowadzką do Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, mieszczącego się kilka kilometrów dalej.

– W ostatnim tygodniu czerwca przeprowadziliśmy dosyć trudną logistycznie operację przeprowadzki – mówi Danuta Kwiatkowska, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej. – Największym dla nas wyzwaniem było przetransportowanie bibliotecznego zbioru, liczącego ok. 20 tys. tytułów. Na szczęście cała akcja przebiegła bez większych przeszkód. W samej świetlicy w Przecznie również dosyć szybko udało nam się zapanować nad najważniejszymi kwestiami i od początku lipca możemy z powodzeniem działać w nowym pomieszczeniu.

Świetlica w Przecznie jest znacznie większa niż dotychczasowa siedziba obu instytucji, czemu od razu dali wyraz zadowoleni czytelnicy.

– Kiedy wchodzą do świetlicy, to mówią, że jest tak jasno, przestrzennie, że im się podoba i że nie spodziewali się, że to aż tak korzystnie wyjdzie – dodaje Danuta Kwiatkowska.

Taka sytuacja potrwa kilka miesięcy, według planów do zimy. Wtedy bowiem ma się zakończyć przebudowa budynku przy ul. Toruńskiej 4. Po opuszczeniu go przez strażaków instytucje kultury otrzymają dodatkowe pomieszczenia i większy metraż.

– Sama biblioteka ma zostać powiększona o ok. 50 metrów kwadratowych – mówi Radosław Kowalski, pracownik Urzędu Gminy w Łubiance. – Centrum Kultury wzbogaci się o salę wystawową, nowe pomieszczenia do zajęć. Większa będzie też sala, w której obecnie odbywają się sesje Rady Gminy. Przy okazji dodam, że podczas remontu radni będą obradowali w świetlicach wiejskich na terenie gminy. Najbliższa, sierpniowa sesja, odbędzie się w Wybczu.

Remont dotychczasowej siedziby to także spore wyzwanie dla Centrum Kultury, z racji wielu cyklicznych zajęć, które są tam prowadzone.

– Szczegółowe informacje o miejscach zajęć poszczególnych sekcji podamy na początku września wraz z powakacyjną ofertą na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie Urzędu Gminy – mówi Marlena Gizińska, kierownik CK.

Dodajmy również, że w związku z przeprowadzką zmieniły się numery telefonów do Gminnej Biblioteki Publicznej (883 858 748) oraz do Centrum Kultury (530 045 535).