Rowerowa wycieczka zakończona w szpitalu

Fot. Pixabay

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem cyklistów, do którego doszło 18 kwietnia w Pigży. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że podczas wyprzedzania się rowerzystów doszło do zderzenia.

Wypadek miał miejsce około godz. 18:00 w miejscowości Pigża. Ze wstępnych ustaleń policjantów toruńskiej drogówki wynika, że 43-latek, jadąc ścieżką dla rowerów, wyprzedzał 46-letnią cyklistkę. Podczas wykonywania tego manewru doszło do zderzenia jednośladów. Kobieta trafiła do szpitala. Mundurowi ustalili, że uczestnicy byli trzeźwi.

Policjanci apelują o rozwagę i noszenie elementów poprawiających bezpieczeństwo podczas rowerowych wycieczek.

Dobry kask to podstawa! Podinsp. Wioletta Dąbrowska:

Pamiętajmy, że kask nie chroni nas przed upadkiem lub kolizją ale w razie takiego zdarzenia znacząco zwiększa nasze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Kaski projektowane są do pojedynczych uderzeń. Jeśli miało miejsce zdarzenie, podczas którego kask został uderzony, należy go wymienić na nowy. Nigdy nie należy używać kasku, który brał udział w wypadku, gdyż jego parametry ochronne są znacząco obniżone. Pamiętajmy także o odpowiednim dopasowaniu. Rodzice powinni pamiętać o tym, by nigdy nie kupować dla dziecka kasku na wyrost (z założeniem, że głowa dziecka urośnie). Kask powinien być dobrany do wieku i rozmiaru głowy dziecka. Jeśli urządzenie posiada elementy regulujące, należy ustawić je w ten sposób, by kask nie spadał na czoło i nie był za bardzo odchylony do tyłu. Pamiętajmy, że paski nie mogą być zbyt luźnie. Kask powinien być zamocowany centralnie na głowie, tak aby przód kasku zakrywał czoło (dwa palce nad łukiem brwiowym). Zapewni to właściwą ochronę przedniej części głowy. Nigdy nie należy wkładać innych nakryć głowy pod kask (np. czapek lub nauszników). W razie uderzenia takie nakrycie głowy może osłabić właściwości ochronne kasku.

Po zmroku swoje bezpieczeństwo na rowerze możemy poprawić przez noszenie elementów odblaskowych. 

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku rowerzysta ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają na bezpieczną reakcję.