Samorząd gminy Lubicz nagrodził społeczników i sportowców

Wójt spotkał się z osobami zasłużonymi dla gminy 29 grudnia (fot. nadesłane)

Miesiące pełne inwestycji i realizacji projektów poprawiających życie mieszkańców – tak przedstawia się rok 2017 w gminie Lubicz. W piątek 29 grudnia na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym nagrodzone zostały osoby, które swoją działalnością szczególnie wyróżniały się w minionym czasie.

Na sesjach Rady Gminy, podczas remontów dróg czy w trakcie realizacji społecznych projektów i konferencji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz na uroczystościach gminnych – przy tych i innych działaniach w gminie Lubicz obecne były aparat i kamera. Dzięki temu uroczyste podsumowanie roku wzbogacone zostało o specjalnie przygotowane filmowe wspomnienia.

– Kolejny rok za nami. Wykonaliśmy wiele nowych inwestycji i wdrożyliśmy reformę systemu edukacji – przypominał wójt gminy Marek Olszewski. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wszystkie nasze plany na rok 2017 zostały zrealizowane.

Tak właśnie powstało osiemnaście wyasfaltowanych odcinków dróg, które wraz z projektami pochłonęły 5,5 mln zł. Na terenie gminy zamontowano siedemdziesiąt nowych lamp, rozpoczęto także prace projektowe nad ścieżką pieszo-rowerową, która połączy Lubicz Dolny, Nową Wieś i Złotorię.

Dla gminy bezpieczeństwo od zawsze jest na pierwszym miejscu. W tym roku samorząd dofinansował kwotą 490 tys. zł zakup wozów ratowniczo-gaśniczych dla dwóch jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – w Złotorii oraz Lubiczu. Ta ostatnia jednostka w minionym roku świętowała także 140-lecie istnienia. Jest to najdłużej działające OSP w powiecie toruńskim. Pół wieku młodsza jest drużyna w Brzezinku, obchodząca w ubiegłym roku swoje 90-lecie.

Duże zmiany zaszły również w sferze edukacji. Wszystkie sześcioletnie do tej pory placówki stały się ośmioklasowe.

– Wyzwaniem było przystosowanie szkół dla funkcjonowania klas siódmych – podkreśla włodarz gminy. – Warto jednak zaznaczyć, że w związku z reformą szkolnictwa na terenie gminy nie został zwolniony żaden nauczyciel.

W szkołach po raz kolejny dzieci mogły spotkać się ze znanymi osobami, które opowiadały im o swoich pasjach. Do czterech placówek na terenie gminy zawitali podróżnicy, sportowcy i muzyk.

Edukacja i profilaktyka miały także duże znaczenie podczas projektów realizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W minionym roku, przy współpracy z Urzędem Gminy, ośrodek zaprosił mieszkańców na konferencję związaną z opieką nad osobami starszymi i chorymi oraz dla rodziców dzieci wymagających szczególnej troski.

Jak podkreślono w filmie przypominającym minione miesiące, niewiele samorządów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pochwalić się może tak bogatym życiem kulturalnym. Organizacja Dnia Kobiet, w trakcie którego panie mogły wysłuchać koncertu Tercetu Egzotycznego, czy Lubickiego Lata, na którym zagrał zespół Bayer Full, przyciągnęły tłumy mieszkańców.

Miłośnicy sportu w minionym roku kibicowali także prężnie działającej pierwszoligowej kobiecej drużynie piłki ręcznej UKS Drwęca Novar, a także panom mierzącym się w futsalowej rywalizacji. Gmina na same dotacje w zakresie kultury i sportu, pomijając organizację wydarzeń, przeznaczyła ponad 175 tys. zł.

Osobnym tematem jest lubicka książnica. W tysiącach liczyć można egzemplarze nowych książek, które trafiły do Gminnej Biblioteki Publicznej i jej filii. Ale biblioteka proponuje także czytelnikom liczne spotkania autorskie, zajęcia i warsztaty.

Nie mniej inwestycji związanych było ze środowiskiem. W gminie dofinansowano mieszkańcom m.in. zakup kolektorów słonecznych czy utylizację azbestu, posadzono ponad 460 nowych drzew i krzewów, a także przygotowano już dokumentację na realizację kolejnych miejsc zielonych.

Rozwój ten nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca wójta oraz Rady Gminy. Jej przewodnicząca Hanna Anzel przedstawiła zadania, z którymi mierzyła się w minionym roku Rada, a włodarz gminy Marek Olszewski nawiązał do aktualnego budżetu, który jeszcze przed Nowym Rokiem został przyjęty na sesji. Podczas spotkania władze samorządowe tradycyjnie doceniły mieszkańców, w tym roku głównie przedsiębiorców, którzy angażują się na rzecz społeczności lokalnej.

Nagrodę, witraże z wizerunkiem św. Andrzeja – patrona gminy, przyznano m.in. za wspieranie idei samorządowej, współpracę z samorządem gminy, jej promocję, działalność charytatywną i rozwój przedsiębiorczości. Władze samorządu nagrodziły także prawie trzydziestu sportowców z gminy, którzy w ubiegłym roku zdobywali laury na zawodach wysokiej rangi.

Nagrody sportowe:

Uczniowski Klub Sportowy „Drwęca Novar”

 1. Paweł Przedpełski
 2. Ksawier Hinczewski
 3. Kacper Dąbrowski
 4. Adam Dąbrowski
 5. Wiktor Rafalski
 6. Jakub Wełnowski
 7. Igor Wełnowski
 8. Dominika Kamińska
 9. Radosław Lewandowski
 10. Karol Gajtkowski
 11. Aleksander Nikiel
 12. Daniel Rochna
 13. Robert Muzalewski
 14. Kamil Rumiński
 15. Olga Wankiewicz
 16. Maciej Kwiatkowski
 17. Damian Błotnicki
 18. Kacper Rempalski
 19. Marcel Moszczyński
 20. Kornelia Moszczyńska
 21. Jan Szczepański
 22. Jakub Wenker
 23. Adam Szczepański
 24. Jakub Krzyżykowski
 25. Adam Krzyżykowski
 26. Aleksandra Stępniewska
 27. Juliusz Nowak
 28. Szymon Guranowski

Witrażami z wizerunkiem św. Andrzeja – patrona gminy zostali wyróżnieni:

 • Poseł Jan Krzysztof Ardanowski
 • Maria Kalas
 • Radosław Rzeszotek, dwutygodnik „Poza Toruń”
 • Barbara Mońko-Juraszek, Fundacja „Trybik”
 • Wojciech Sobieszak, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific
 • Firma Novar
 • Ewa i Henryk Drelingowie, Zakłady Mięsne Ewa
 • Teresa i Mirosław Jastrzębscy, MTM
 • Krzysztof Wilczyński i Mariusz Wilczyński, Zakład Drogowo-Budowlany
 • Firma Darex
 • Adam Jaworski z Grębocina
 • Tadeusz Stawski z Jedwabna
 • Firma Eko-Ceramika
 • Firma Kametal
 • Juliusz Tułodziecki, Dynamic Metal
 • Firma Radtur
 • Jarosław Kurek, iTshop