Seniorzy kolorowi jak liście

Jesień kojarzy się z szarością, ale jest przecież bardzo kolorowa. Tak samo jest z jesienią życia. Udowadniają to uczestnicy zajęć Klubu Seniora „Barwy Jesieni”, który już od ośmiu lat działa przy Centrum Kultury w Łubiance.

– Seniorzy są tak różnorodni jak wielobarwne liście – tłumaczy genezę nazwy klubu kierowniczka Centrum Kultury Marlena Gizińska. – Wśród klubowiczów mamy 60-latków, ale i osoby w wieku 85 lat. Wszyscy chcą się rozwijać, dowiadywać się nowych rzeczy, bawić się i spotykać nowych przyjaciół.

Seniorzy już od 2008 roku spotykają się co tydzień w czwartkowe wieczory w Centrum Kultury. Dwugodzinne zajęcia, na których zwykle zjawia się od 25 do 30 osób, są źródłem stymulacji intelektualnej połączonej ze świetną rozrywką.

– Zabawa mobilizuje do myślenia i wpływa na rozwój umysłowy – wyjaśnia Marlena Gizińska. – Przez zabawę seniorzy ćwiczą takie funkcje jak zapamiętywanie, płynne wypowiadanie się, reagowanie na zaistniałe sytuacje.

Seniorzy pamięć ćwiczą, przyswajając wierszyki. Niektóre bywają dość frywolne, przez co ich recytowanie staje się bardzo zabawne. Klubowicze uwielbiają grupowe zabawy, takie jak kalambury czy pantomimę. Jedną z najbardziej lubianych jest „pakowanie walizki”.

– Jedna osoba zaczyna „pakować walizkę” i mówi, jaką rzecz do niej wkłada – tłumaczy kierowniczka. – Kolejne osoby dodają następne przedmioty, ale muszą wymienić też te włożone przez poprzedników. Jeśli ktoś jest osiemnasty w kolejce, to czeka go duże wyzwanie!

Okazją do dobrej zabawy są także wycieczki, świętowanie imienin i urodzin członków czy zbliżające się andrzejki. Kierowniczka Centrum Kultury podkreśla, że istotną zaletą Klubu Seniora jest jego funkcja integracyjna. Dzięki niemu jesień życia nie upływa starszym osobom z gminy Łubianka samotnie.

– Dla naszych seniorów najważniejsze w tygodniu są niedzielne wyjście na mszę i czwartkowe spotkanie klubu – mówi Marlena Gizińska. – Wtedy mogą spotkać się z przyjaciółmi. Klub daje wielkie oparcie starszym osobom i sprawia, że ich jesień życia staje się radosna i barwna.