SMS poinformuje o najważniejszych wydarzeniach w gminie

System powiadamiania SMS funkcjonuje w gminie od trzech lat (fot. Łukasz Piecyk)

Rozwój technologii zmienia sposób, w jaki docieramy do informacji. Oficjalne urzędowe pisma nadsyłane pocztą i komunikaty w gablotach odchodzą stopniowo do lamusa. W ich miejsce pojawiają się nowoczesne formy komunikacji. Jedną z nich jest system powiadamiania sms, który umożliwia mieszkańcom gminy Chełmża otrzymywanie wszystkich pilnych informacji wprost na telefon komórkowy i całkowicie za darmo.  

– Często zdarza się, że ważna informacja do nas nie dociera. Nie zawsze zaglądamy na stronę internetową Urzędu Gminy w Chełmży lub obsługa komputera nie jest czynnością prostą, w efekcie czego przegapiamy ważną informację – informuje Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy. – Rozwiązaniem tej sytuacji jest działający od blisko trzech lat w gminie Chełmża system powiadamiania SMS. Większość rodzin posiada co najmniej jeden telefon komórkowy. Numer telefonu można zarejestrować w bazie danych Urzędu Gminy Chełmża, dzięki czemu w przypadku ważniejszych informacji to pracownik urzędu rozsyła do wszystkich zapisanych w danych kategoriach komunikaty tekstowe SMS.

Zapisać się można do kilku grup tematycznych: ostrzeżenia i zagrożenia, imprezy kulturalne i sportowe, środowisko (dofinansowanie, akcje środowiskowe), podatki i opłaty, utrudnienia i awarie, inne komunikaty i ogłoszenia. Dzięki temu można w porę dowiedzieć się m.in. o nagłych utrudnieniach w ruchu, zagrożeniach pogodowych, zbliżających się terminach np. składania wniosków, a także planowanych przez samorząd akcjach, np. zdrowotnych, uroczystościach i dofinansowaniach. Od początku funkcjonowania systemu zapisało się do niego 900 użytkowników. Mieszkańcy, którzy chcą się zapisać, mogą to zrobić w Internecie lub bezpośrednio w telefonie komórkowym. Korzystanie z systemu smsowego powiadamiania jest bezpłatne, użytkownik ponosi tylko jednorazowy koszt wysłania smsa rejestrującego i potwierdzającego zapoznanie z regulaminem – cena takiego smsa to standardowa stawka operatora. Numer telefonu oraz treść smsa rejestrującego (każda grupa tematyczna posiada własny kod rejestrujący i wyrejestrowujący) oraz wszystkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.gminachelmza.pl w zakładce „System powiadamiania SMS”.