Sportowe rozpoczęcie lata w Zalesiu [fotorelacja]

Chociaż było chłodno i mokro, mieszkańcy z radością powitali lato. Oby całe wakacje okazały się cieplejsze niż ich początek! (fot. Łukasz Piecyk)

Latem łatwiej o ruch, bo piękna pogoda daje wiele możliwości rekreacji na dworze. Wiedzą o tym mieszkańcy gminy Chełmża, którzy w pierwszą niedzielę wakacji 24 czerwca powitali lato na sportowo.  
 
– Tegoroczne Powitanie Lata na terenie ośrodka wypoczynkowego w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim zdominowały rekreacja i sport. I nic w tym dziwnego, bo gmina od paru lat realizuje i promuje wśród mieszkańców program „Gmina Chełmża – Zdrowa Gmina” – informuje Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy. – Główne punkty programu zdominowały więc rozmaite sporty, jak siatkówka, jazda na rowerze, marsze nordic walking, taniec, karate, pływanie czy też inne formy lekkoatletyczne. Chcemy krzewić kulturę fizyczną wśród naszych mieszkańców, bo aktywny styl życia sprzyja zachowaniu zdrowia na długie lata. 

Jak zwykle inauguracji sezonu wakacyjnego towarzyszyły więc imprezy rekreacyjne: V Wyścig Pojazdów Wodnych, II Zlot Grup Rekreacyjnych, Otwarty Turniej Siatkówki Rekreacyjno-Plażowej, a także pokazy sekcji karate 
Chełmżyńskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Karate Shotokan oraz tańce – salsa i hawajska hula. 

Niedzielna pogoda niestety nie dopisała – po wielu dniach upałów zrobiło się chłodno i mokro. Nie zraziło to jednak nikogo.
 

– I tańcem, i dobrą muzyką rozgonimy deszcz i zrobimy wszystko, żeby wróciła do nas piękna pogoda – zapraszała dyrektorka Centrum Inicjatyw Kulturalnych Justyna Błaszczyk.
 

Otwarcie sezonu letniego nie mogło obyć się bez uroczystego przecięcia wstęgi przez wójta Jacka Czarneckiego. 
 

– Oby sezon był długi, do października – życzył 
wszystkim wójt. Wspomniał też o niedawnym otwarciu w Zalesiu bazy treningowej Toruńskiego Klubu Żeglarskiego oraz perspektywach na powstanie ścieżki rowerowej z Zalesia do Kowalewa Pomorskiego, która może być gotowa już za dwa lata. 

– Ścieżka dalej poprowadzi do Golubia-Dobrzynia, więc Zalesie znajdzie się na ważnym szlaku rowerowym – zapowiadał wójt. – Dzięki niej będziemy gościć rowerzystów nie tylko z Torunia.
 

O godz. 9 rozpoczął się turniej siatkówki plażowej, w którym wzięło udział osiem drużyn z całego województwa. I miejsce zajęła drużyna 
Bączki, II miejsce – Jagódki, III miejsce – Są Lepsi, IV miejsce – Gorzelnia. Nagrody w turnieju ufundowane zostały przez gminę, powiat toruński oraz prywatnych sponsorów. 

– Prawdziwe tłumy kibicowały uczestnikom Wyścigu Pojazdów Wodnych, czyli „spływu na byle czym”. 
Rywalizacja co roku ma swoich sympatyków. Chodzi w tym bowiem o to, że uczestnicy muszą wybudować coś, co nie tylko utrzyma się na wodzie, popłynie napędzane wyłącznie siłą mięśni ludzkich i grawitacją, ale będzie też ciekawie wyglądać – informuje Katarzyna Orłowska. – Liczy się więc nie tylko czas, w jakim uczestnicy pokonują wyznaczony dystans na wodzie, ale też oryginalność i pomysłowość, styl i wykonanie pojazdu. Jak zwykle inwencja naszych mieszkańców nie zna granic: w tym roku popłynął nawet… czołg Kowal 102! Całą rywalizację zwyciężył jego twórca Łukasz Kowalski z Kuczwał, a na drugim miejscu był Marcin Łaukajtys z Chełmży, który wystartował na pokładzie Pana Wacka – nietypowej konstrukcji z butelek i wioseł. 

Lato w Zalesiu witały także grupy rekreacyjne z gminy i okolicy, które miały okazję spotkać się nad Jeziorem Chełmżyńskim. Każda z grup przebyła określoną trasę, w charakterystyczny dla swojej aktywności sposób – a więc kolarze na rowerach, motocykliści na motorach… Meta dla wszystkich grup była na dużej plaży ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego, gdzie o godz. 17 wspólnie z innymi uczestnikami odtańczyły zumbę oraz tańce hawajskie hula i ora 
tahiti. Najbardziej zaangażowane tancerki otrzymały od organizatorów piękne hawajskie naszyjniki. 

– Przyjechało do nas osiem
 grup rekreacyjnychElektryczny PatrolKolka Orange Team ze SkąpegoPolne Kwiaty LiznowaSzpilki KończewiceGminna PogodaKlub Kolarski Przygoda” z ToruniaBiblioteam z ZelgnaGrupa z Bogusławek i Chełmżyńska Grupa Motocyklowa Łoza” z ChełmżyW sumie w II Zlocie Grup Rekreacyjnych wzięło udział aż 140 osób! – informuje Katarzyna Orłowska. 
Imprezie towarzyszyły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które serwowały pyszne jedzenie lokalne. Była też darmowa grochówka w kuchni polowej. Przygrywały toruńskie zespoły – szantowa Keja 71 i Acus 

Organizatorami Powitania Lata w Zalesiu 
były wspólnie Urząd Gminy Chełmża i Centrum Inicjatyw Kulturalnych. Partnerem wydarzenia zostało Rodzinne Centrum Sportowe „No Limit” z Chełmży, które przygotowało dla uczestników również bogaty program konkurencji sportowych.