„Spotkania z pasją” – Twarde Pierniki w Złotorii i podróżnicy w Grębocinie

Fot. nadesłane

W szkołach na terenie gminy Lubicz kontynuowany jest zainaugurowany w ubiegłym roku projekt spotkań z wyjątkowymi ludźmi. Do placówek ponownie przyjeżdżają sportowcy, artyści i podróżnicy. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 października w Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym. Kolejne już w najbliższą środę 22 listopada i w piątek 24 listopada.

Uczniów 20 października odwiedził tam Dariusz Osiński, reprezentant paraolimpijskiej kadry narodowej w rzucie oszczepem. Spotkanie w Lubiczu odbyło się w klasach integracyjnych.

– Wśród dzieci również są osoby, które tak jak nasz gość, mają problemy ze wzrokiem – tłumaczy Dawid Lewandowski z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Chcieliśmy, aby poznali człowieka, który tak jak część z nich zmaga się z niepełnosprawnością. Mimo jego słabego wzroku jest sportowcem, który zdobywa medale i osiąga naprawdę liczne sukcesy.

Podczas spotkania Dariusz Osiński zaprezentował dzieciom między innymi technikę rzutu oszczepem, a także opowiedział o udziale w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce Osób Niepełnosprawnych. Nie zabrakło bezpośrednich nawiązań do radzenia sobie ze swoją niepełnosprawnością.

Kolejne wyjątkowe spotkanie odbyło się w Młyńcu Pierwszym. Tego dnia dzieci odwiedził znany artysta DJ Funktion, zapraszając ich do wspólnej zabawy z muzyką. Uczniowie, często po raz pierwszy, mogli „miksować” i „skreczować” na profesjonalnej konsoli.

– Zwieńczeniem tej wizyty była mini dyskoteka – wspomina Dawid Lewandowski. – Obserwowaliśmy, jak wiele radości sprawia im taka nietypowa, zorganizowana w praktyce, lekcja muzyki.

„Spotkania z pasją” zawitały również do Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym, gdzie swoje hobby zaprezentowała Agnieszka Doberska, tancerka, choreografka i pedagog na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Artystka, w wieku trzech lat wraz z rodzicami zamieszkała w Lubiczu Górnym, tu się uczyła, a później wróciła, by o swojej pasji i sukcesie opowiedzieć najmłodszym.

– Była to doskonała okazja do pokazania, że pochodząc nawet z małej miejscowości można zrobić wielką, światową karierę – dodaje przedstawiciel GOPSu. – W trakcie opowieści o osiągnięciach tancerki, jej zawodowej karierze oraz prezentacji tańca współczesnego, uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Cieszy nas ich zainteresowanie, bo to właśnie pokazuje, jaki odbiór mają organizowane przez nas spotkania. Kolejne spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Gronowie. Z dziećmi i młodzieżą porozmawiał znany żużlowiec – Paweł Przedpełski.

Sportowiec, w 2016 roku, podczas pierwszej edycji akcji, odwiedził placówkę w Lubiczu Górnym. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z pewnością również nie zabraknie licznych autografów czy pozowania do zdjęć.

W środę 22 listopada na uczniów czekać będzie wspólny trening z drużyną Twardych Pierników. Ze sportowcami spotkają się o godzinie 9.50. Nie zabraknie również rozmów i autografów.

Dwa dni później o fotografii porozmawiają z uczniami  Grębocina podróżnicy – Zofia Irek oraz Paweł Gawlik. Wspominać będą swoje liczne wyprawy, między innymi do Australii, na Islandię, do Kirgistanu, Birmy czy Wietnamu. Jak deklarują, w przyszłości zaś planują objechać całą kulę ziemską.

[fbcomments]