Spotkanie opłatkowe w gminie Łysomice [zdjęcia]

Spotkanie opłatkowe było doskonałym momentem dla podsumowania roku (Fot. Łukasz Piecyk)

Przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd mieszkańcy, członkowie stowarzyszeń, władze gminy i powiatu oraz wielu innych znamienitych gości symbolicznie przełamało się opłatkiem. Nie zabrakło uroczystych przemów, słów wdzięczności, życzeń, a także rozstrzygnięcia dwóch ogłoszonych w grudniu konkursów.

– Okres świąteczny to czas wielu obowiązków, dlatego szczególnie chciałbym państwu podziękować, że znaleźliście chwilę, by dziś z nami podzielić się opłatkiem – mówił na spotkaniu wójt gminy Piotr Kowal. – Dziękuję za kolejny rok intensywnej pracy i za pomoc przy wspieraniu działań samorządu.

Spotkanie opłatkowe było także okazją do wielu podsumowań – zrealizowanych inwestycji i wspólnie niesionej pomocy. To właśnie podkreślał zaproszony na wieczerzę były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.

– Pamiętają zapewne państwo przesłanie, które aniołowie skierowali do pasterzy: „a pokój ludziom dobrej woli”. Myślę, że tych ludzi dobrej woli na terenie gminy Łysomice jest bardzo dużo – mówił. – Świadczy o tym chociażby coroczny udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I tego na święta chciałbym wam życzyć – abyśmy mniej dzielili, a więcej łączyli. Bardzo się cieszę, że miniony rok był tak dla gminy owocny, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i społecznym.

Wigilia, jak zaznaczył Robert Kożuchowski, to jedyny czas, kiedy w jednym miejscu gromadzą się osoby o różnych poglądach czy zainteresowaniach.

– Moment łamania się opłatkiem jest niezwykle ważny – podkreślał przewodniczący Rady Gminy. – Jest to jedyna okazja do pojednania. Bądźmy razem – śpiewajmy kolędy, rozmawiajmy i wykorzystajmy te chwile jak najlepiej.

Słowom tym towarzyszył wyjątkowy koncert Sary Pach, młodej wokalistki, która dla zebranych w świetlicy w Kamionkach Dużych zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

W trakcie spotkania wystąpiły także uzdolnione teatralnie mieszkanki gminy w bożonarodzeniowym spektaklu. Członkinie grupy „Duch w Ruch” za swoje artystyczne wcielenia nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Nie zabrakło także rozstrzygnięcia zapowiadanych już na początku grudnia świątecznych konkursów – na tradycyjną potrawę wigilijną – struclę z makiem oraz konkursu na kartkę świąteczną.

W tym roku najsmaczniejszą potrawą okazała się strucla z makiem wypieczona przez Aleksandrę Szczęsną z Lulkowa. Drugie miejsce zajęła mieszkanka tej samej miejscowości – Ewa Skonieczna. Przyznano także dwa trzecie miejsca – Janinie Powiertowskiej z Turzna oraz Genowefie Kapelaty z Kamionek Dużych.

Przy wejściu na salę świetlicy każdy z gości podziwiać mógł także wspaniałe bożonarodzeniowe kartki. I choć widać było, że każdy autor włożył w nią naprawdę sporo pracy i czasu, wybrano tę, która zachwycała najbardziej. Zwyciężczynią została Amelia Matysek ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach. Drugie miejsce ex aequo zajęli Szymon Komuda ze szkoły w Turznie oraz Natalia Zielińska z placówki w Ostaszewie. Na trzecim uplasowali się: Jan Szablewski z SP w Łysomicach oraz Zuzanna Zmarzły z SP w Turznie. Jury przyznało także piętnaście wyróżnień.

Głównym punktem wieczoru była wspólna wieczerza, podczas której nie zabrakło wielu świątecznych wspomnień i rozmów o planach na nadchodzący rok.

– Chciałbym państwu życzyć, aby przy stole wigilijnym w rodzinnym domu nie zabrakło waszych najbliższych – podsumował Piotr Kowal. – Aby puste miejsce zawsze czekało na zabłąkanego wędrowca. Niech Boże Narodzenie będzie pełne refleksji i odpoczynku, a nadchodzący rok stanie się czasem wyjątkowym i pełnym nowych sił do tworzenia rzeczy pięknych.