Spotkanie świąteczno-noworoczne strażaków z gminy Chełmża [zdjęcia]

Strażacy-ochotnicy podsumowują minione miesiące i ujawniają ambitne plany na przyszłość (fot. Łukasz Piecyk)

Strażacy-ochotnicy z całej gminy złożyli sobie świąteczno-noworoczne życzenia na tradycyjnym spotkaniu, które odbyło się 5 stycznia w świetlicy wiejskiej w Zajączkowie. Obecny na spotkaniu wójt Jacek Czarnecki przekazał także wszystkim ośmiu jednostkom OSP sprzęt potrzebny w akcjach ratowniczych. 

Spotkanie druhów rozpoczęło się od mszy św. w ich intencji odprawianej przez kapelana OSP ks. kan. Zbigniewa Koślickiego w kościele parafialnym w Dźwierznie. Po nabożeństwie strażacy i zaproszeni goście pojechali do świetlicy wiejskiej w Zajączkowie. Wspólne kolędowanie otworzył prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP Chełmża dh Franciszek Piróg. Głos zabrał również wójt Jacek Czarnecki, który podkreślał znaczenie służby strażaków-ochotników.

– W mijającym roku miało miejsce ważne wydarzenie – odbyły się Wojewódzkie Manewry Ratownicze w Zalesiu. Druhowie z naszej gminy włożyli w ich organizację duży wysiłek, dlatego wszystkim tu obecnym dziękuję – mówił wójt. – Ci, którzy choć raz widzieli, jak przebiega akcja ratownicza, jak ratuje się ludzi i ile trudnych decyzji trzeba podejmować, wiedzą, co to znaczy. Przyglądałem się manewrom w Zalesiu i dziwię się, że tak niewielu mieszkańców przyszło, żeby obserwować umiejętności naszych strażaków. Każdy może z tego wyciągnąć życiową lekcję dla siebie.

Wójt Czarnecki wyraził nadzieję, że w przyszłości mieszkańcy liczniej brać będą udział w takich manewrach. Akcentował jednak konieczność przeszkolenia zwykłych mieszkańców w zakresie pierwszej pomocy nie tylko w czasie specjalnych manewrów, lecz także cyklicznie, wioskami, w ramach akcji „Szkolisz – pomagasz – ratujesz”. Huragany, jakie nawiedziły Polskę podczas ostatniego lata, pokazują jego zdaniem dobitnie, jak niezbędne mogą okazać się takie umiejętności.

– Sierpniowe nawałnice, które przeszły przez cały kraj, był jak zimny kubeł wody na głowę chyba dla wszystkich Polaków. Strażacy w wielu miejscach pracowali przez długie dni bez potrzebnego sprzętu! Nasza gmina nie doznała na szczęście wielu szkód, ale lekcja pokory także dla nas była ogromna. Dlatego chylę czoła przed naszymi druhami – dodawał wójt.

Strażacy-ochotnicy wejdą w nowy rok z nowym sprzętem, który przekazał wójt wszystkim gminnym jednostkom OSP.

– Podarowany sprzęt to dwa agregaty prądotwórcze, hydrant naziemny, dziesięć hełmów, pięć węży strażackich, pięć par rękawic i czujnik ruchu. Brać strażacka serdecznie dziękuje wójtowi i Radzie Gminy za wsparcie sprzętowe – informuje Edward Kaniecki, skarbnik gminnego OSP.

Po wystąpieniach gości druhowie podzielili się opłatkiem przy akompaniamencie kolęd, co pozwoliło im przedłużyć nieco – choć spotkanie odbywało się już po Nowym Roku -bożonarodzeniową atmosferę.

– Piękny zwyczaj dzielenia się opłatkiem sprawia, że czujemy się między sobą jak rodzeństwo. Zawsze tak was nazywam: brać strażacka – mówił ks. kan. Zbigniew Koślicki, kapelan OSP. Duszpasterz, emerytowany proboszcz parafii w Dźwierznie, otrzymał od strażaków podziękowania i kwiaty z okazji 60-lecia przyjęcia sakramentu kapłaństwa oraz wielu lat ofiarnej służby na rzecz gminnej OSP.

Na przełomie stycznia i lutego we wszystkich gminnych jednostkach OSP odbędą się zebrania sprawozdawcze za ubiegły rok. Cykl spotkań rozpocznie się 19 stycznia o godz. 18 w OSP w Szerokopasie. Kolejne zebrania – Grzegorz: 20 stycznia, godz. 18; Szerokopas, Świętosław: 26 stycznia, godz. 18; Skąpe: 27 stycznia, godz. 18; Kuczwały: 2 lutego, godz. 18; Kończewice: 10 lutego, godz. 19; Zajączkowo: 17 lutego, godz. 18; Zelgno: 23 lutego, godz. 18.