Średniowieczne czasy nastały na Zamku Bierzgłowskim [zdjęcia]

Sukcesem frekwencyjnym zakończył się Średniowieczny Festyn Rycerski na Zamku Bierzgłowskim. To niezwykle barwne i pouczające wydarzenie – żywa lekcja historii.

Grupy rekonstrukcyjne z wielu miejsc w naszym województwie zjechały się na dziedziniec zamku w ubiegły weekend. W tym roku motywem przewodnim zabawy była 1050 rocznica chrztu Polski. O państwie pod rządami Piastów można było usłyszeć najwięcej, ale i nawiązań do kolejnych stuleci nie brakowało.

– Jestem niezwykle rad, że tyle osób z naszej gminy, ale i gości, interesuje się historią – mówił do zebranych Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. – Rok 2016 jest szczególny, bo w wielu miejscach naszego kraju wspomina się 1050 rocznicę chrztu Polski. My też jesteśmy dzięki temu wydarzeniu, ale i innych, częścią tej celebry. Poprzednia okrągła rocznica wypadała w czasach PRL-u i ze zrozumiałych względów nie była władzy szczególnie na rękę. Teraz dbamy coraz lepiej o naszą politykę historyczną.

Na zamku w gminie Łubianka stanął obóz historyczny. Można było przenieść się w nim w czasie. Szczególnie atrakcyjne okazało się sobotnie wieczorne podświetlanie budowli i inscenizacja historyczna. Tym razem dotyczyła ona 500 lat państwa polskiego – okresu między 966 a 1466 rokiem.

– Takie wydarzenia są szczególnie ważne dla młodzieży, bo w namacalny sposób przybliżają to, o czym nauczyciele mówią im w szkole – dodał Jerzy Zająkała. – W erze komputerów i Internetu szczególnie ważne jest, żeby dzieci mogły dotknąć historii – w tym przypadku zobaczyć rycerzy, spróbować średniowiecznych smaków, poczuć klimat epoki.