Strażacy ćwiczyli nad Jeziorem Chełmżyńskim [zdjęcia z Pluskowęs]

W Zalesiu 18 lutego pozorantami byli natomiast członkowie grupy chełmżyńskich morsów. (fot. Łukasz Piecyk)

Obszary nadbrzeżne gminy Chełmża okazują się świetnym terenem dla strażaków. Jezioro Chełmżyńskie nadaje się nie tylko na wypoczynek, ale także do ćwiczenia ratownictwa wodnego. 

Przez kilka dni na tzw. cyplu w Pluskowęsach szkolili się strażacy Państwowej Straży Pożarnej z ośrodka szkolenia w Łubiance. 

– Chcemy przedstawiać warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych sytuacji na zamarzniętym akwenie – wyjaśnia młodszy brygadier Jakub Politowski. W trakcie naszych ćwiczeń realizujemy scenariusz dynamicznej ewakuacji z miejsca zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanemu. 

W trakcie ćwiczeń pokrywa lodu dochodziła nawet do 30 cm. Już trzykrotnie mniejsza jest bardzo bezpieczna, ale nie zwalnia to nas ze sprawdzenia jej wytrzymałości przed wejściem na lód. Przy obecnych temperaturach w ogóle nie należy tego robić. 

– Naszych strażaków przetrzymujemy długo w lodowatej temperaturze, aby im uzmysłowić, jak funkcjonuje wychłodzony organizm – dodaje kapitan Marek Ruciński z Komendy Wojewódzkiej PSP. – Jako pozorant oczekiwałem, że zostanę szybko i bezpiecznie wyciągnięty na powierzchnię. 

W Zalesiu 18 lutego pozorantami byli natomiast członkowie grupy chełmżyńskich morsów. Poza cotygodniową kąpielą wzięli udział w kilku scenkach rodzajowych, które kończyły się zawsze wpadnięciem do wody. 

– Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu mieli za zadanie za pomocą różnych metod wyciągnąć nas z wody – mówi Krzysztof „Cytar” Cytarski. Chcieliśmy uczulić szczególnie młodzież szkolną, że wchodzenie na lód zwłaszcza w trakcie roztopów jest bardzo niebezpieczne. Mimo że może nam się wydawać, iż mamy pod sobą grubą warstwę, to pokrywa może mieć pęknięcia. 

Wydarzenie było organizowane wspólnie z klubem toruńskim. To prawdopodobnie jedyna taka sytuacja w Polsce, gdy amatorzy zimnych kąpieli pomagają w szkoleniu strażaków.

Fot. Łukasz Piecyk