Strażacy z gminy Czernikowo świętowali Dzień św. Floriana

Strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Czernikowo świętowali Dzień św. Floriana. Wydarzenie to odbyło się w Czernikowie 7 maja.

Święto zawsze ma bardzo uroczysty charakter.

– Co roku na początku maja rozpoczynamy od pochodu od remizy do kościoła – relacjonuje Zdzisław Gawroński, wójt gminy oraz prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP. – Po uroczystej mszy w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Czernikowie odprawionej przez ks. dziekana Piotra Siołkowskiego, kapelana gminnego OSP, oraz ks. wikariusza Damiana Donderowicza przeszliśmy na przykościelny plac, gdzie wręczyliśmy odznaczenia.

Wyróżnień było sporo. Druh Wiesław Ziółkowski otrzymał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza za szczególne zasługi dla rozwoju i umacniania związku. Druhowie Dariusz Ziółkowski i Sylwester Maślewski zasłużyli natomiast na srebrne medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Brązowy kruszec trafił do Mieczysława Bojarskiego. Arkadiusz Bojarski i Patryk Ziółkowski oraz Martina Ziółkowska i Marta Maślewska mogą pochwalić się odznaczeniem za wysługę lat (panowie za 10 lat, panie za 5 lat). Zarząd gminny przygotował także swoje wyróżnienia dla zasłużonych dla pożarnictwa w gminie. Trafiły one do Czesława Lewandowskiego, Jerzego Zglinickiego, Edmunda Brzustewicza, Stanisława Skowrońskiego, Józefa Rogalskiego, ks. Piotra Siołkowskiego, Stanisława Bendlina, Józefa Bendlina, Gabriela Wierzbickiego, Jana Pińskiego, Izydora Cichorackiego, Romana Baliny, Stanisława Świąteckiego, Zygmunta Ćwiklińskiego, Mariana Wachowskiego i Ryszarda Błaszkiewicza. Wyróżnienia uzupełniło wręczenie 10 odznak „Wzorowy Strażak”.

– Druhowie są ogromnie zaangażowani w działanie na rzecz gminy – dodaje Zdzisław Gawroński. – To społecznicy, którzy są bardzo dobrze przeszkoleni. Zdarzeń jest coraz więcej m.in. ze względu na drogę krajową nr 10. Strażacy z OSP biorą udział w gminnych uroczystościach, działaniach prewencyjnych, wspierają organizację festynów i świąt.

Na terenie samorządu działa 6 ekip pożarniczych. Strażacy z Czernikowa należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To oni w kilka minut mogą pojawić się na miejscu pożaru lub wypadku. Posiadają dwa samochody ciężkie oraz jeden lekki. Sprzęt uzupełniają środki do ratownictwa drogowego oraz łódź do niesienia pomocy na wodzie. Strukturę jednostek OSP w gminie uzupełniają zmotoryzowane Mazowsze, Osówka oraz Steklin. W Steklinku i Witowążu druhowie działają na rzecz lokalnej społeczności w ramach stowarzyszenia użyteczności publicznej.