Strażacy z gminy Łysomice pomogli mieszkańcom gminy Gostycyn

Gmina Łysomice wyruszyła na pomoc poszkodowanym w nawałnicy mieszkańcom gminy Gostycyn (fot. nadesłane)

Brak prądu, ograniczenia w dostawach wody, połamane drzewa, zerwane dachy, a nawet domy do rozbiórki – skala zniszczeń w gminie Gostycyn jest ogromna. W usuwaniu skutków nawałnicy, która przeszła przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia, w poniedziałek wyruszyli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Łysomice.  

Na miejscu pracowało osiemnastu strażaków z OSP w Lulkowie, Gostkowie i Papowie Toruńskim oraz cztery zastępy pojazdów – trzy samochody gaśnicze, a także wóz wyposażony w trzydziestometrową drabinę.

– Prace trwały od rana do wieczora – relacjonuje Henryk Fic, komendant gminny OSP w Łysomicach. – Usuwaliśmy skutki wichury, przykrywając dachy, tnąc drzewa i rozbierając budynki gospodarcze. Jedna jednostka sprzątała z pola gałęzie i konary, aby rolnicy mogli kontynuować swoje prace, inna uprzątała deski ze zniszczonej stodoły, którą przewrócił wiatr, a jej pozostałości uszkodziły domy i maszyny rolnicze. Wójt gminy Gostycyn wciąż wyjeżdża w teren, aby sprawdzać aktualną sytuację i stan budynków. Pracy jest bardzo dużo, na wiele dni.

Wójt gminy Łysomice apeluje do jej mieszkańców i przedsiębiorców o udzielenie pomocy. Poszkodowanym przez nawałnicę szczególnie potrzebne są materiały budowlane, aby swoje domy i dachy zdążyli naprawić przed zimą – podkreśla Piotr Kowal.

Gmina Łysomice swoją pomoc zadeklarowała jako pierwsza w powiecie. Z uwagi na fakt, iż na terenach poszkodowanych jest bardzo dużo pracy, strażacy podejmą się spraw najpilniejszych. W pierwszych dniach na miejscu pomagały jednostki z Inowrocławia.

– Teraz kolej na nasze wsparcie – deklaruje Piotr Kowal. – Wciąż jestem w kontakcie z władzami tego regionu, by w razie potrzeby wysłać dodatkowe siły wspierające akcję odbudowania sołectw. Razem temu sprostamy.

Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc poszkodowanym z terenu gminy Gostycyn, mogą dokonywać wpłaty na konto bankowe Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostycynie: 55 8144 0005 2003 0031 4817 0005.

W przypadku chęci przekazania pomocy materialnej należy kontaktować się z kierownikiem GOPS-u Lidią Glazą (nr tel. 600 220 694) lub sekretarzem gminy Gostycyn Dorotą Gromowską (nr tel. 606 676 330).

Wsparcie dla poszkodowanych w nawałnicach w całej Polsce zapowiedział również m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

– Jest to pomoc określona w przepisach – 6 tys. zł dla poszkodowanych plus oczywiście wsparcie na odbudowę domów do 100 tys. zł – tłumaczył minister podczas konferencji prasowej. – To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracują wojewodowie.

[fbcomments]