Stymulowanie i dofinansowanie

Chełmża i cztery okoliczne gminy zainaugurowały na specjalnej konferencji wdrożenie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016–2023. Do wykorzystania będzie 16 mln zł na inicjatywy stymulujące rozwój tych obszarów.

Miasto Chełmża, gmina Chełmża, gmina Łysomice, gmina Łubianka i gmina Papowo Biskupie będą wspierać się w organizowaniu społecznym, infrastrukturalnym i gospodarczym. To kontynuacja inicjatywy „Lider” fundacji „Ziemia Gotyku” obejmującej głównie tereny wiejskie. Do roku 2016 fundacja zrealizowała już dwie strategie działania dla obszaru czterech gmin, w latach 2006-2008 i 2009-2015 obejmujące 20 różnych projektów na łączną wartość ponad 15 mln zł.

– Miasto Chełmża było białą plamą na mapie naszych działań – mówi wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku” Mariola Epa-Pikuła. – Obecnie rozszerzyliśmy działalność o miasta do 20 tys. mieszkańców. Mamy wspólne problemy, które nas łączą, dlatego zdecydowaliśmy się działać razem.

Najwięcej środków pójdzie na kreowanie przedsiębiorczości w regionie. Blisko 3 mln zł wesprze start nowych firm i rozwój tych już istniejących, dodatkowo udało się pozyskać 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na ten cel. W Chełmży powstanie inkubator przedsiębiorczości, a problemy społeczno-gospodarcze zostaną objęte tzw. rewitalizacją.

– Chełmżyński inkubator przedsiębiorczości będzie tzw. miękkim inkubatorem, gdzie swoje miejsce znajdą firmy skupiające się na usługach, nie zaś na produkcji – mówi burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński. – Będą znajdowały się tam pomieszczenia do wynajęcia ze wszystkimi potrzebnymi do prowadzenia działalności mediami, a także z obsługą finansową i prawną. Planujemy rozpoczęcie działalności inkubatora nie wcześniej niż w 2017 roku.

Zyskają również organizacje pozarządowe, dla których będą granty w wysokości od 5 do 25 tys. zł. Przewidziano również środki na tzw. projekty miękkie, czyli promocję lub imprezy, jednak to pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości będzie głównym celem przyjętej strategii.

– Zainteresowanie tymi środkami jest bardzo duże – mówi Mariola Epa-Pikuła. – Niektórzy wnioskodawcy już pracują nad dokumentacją ze względu na długotrwałość procesu. Promowane będą oczywiście inicjatywy związane z kulturą, rekreacją, zakwaterowaniem na terenach gmin objętych działaniem strategii.

Piotr Lampkowski