Świąteczne przygotowania w Wielkiej Nieszawce [zdjęcia]

Fot. Łukasz Piecyk

Zaproszeni byli wszyscy – mali i duzi. Mieszkańcy gminy przybyli tłumnie, by wspólnie ubrać choinkę przy akompaniamencie kolęd. Najwięcej radości miały oczywiście dzieci, które spotkały się ze Świętym Mikołajem i dostały od niego słodki prezencik.  
 
Wydarzenie zorganizowane przez wójta, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum Sportu i Rekreacji „Olender”, które udostępniło miejsce przed swoim budynkiem w Wielkiej Nieszawce, odbyło się w sobotę 16 grudnia. Imponujących rozmiarów świąteczna choinka nabrała szczególnego blasku, gdy zawisły na niej ozdoby przyniesione przez mieszkańców. W ubieranie bożonarodzeniowego drzewka zaangażowali się zwłaszcza najmłodsi.  

– 
Chciałbym powitać szczególnie serdecznie wszystkich malusieńkich, którzy tutaj przybyli, żeby ubierać choinkę razem ze swoimi rodzicami. Wszystkich państwa serdecznie witam. Witam także seniorów, którzy przybyli na naszą uroczystość, by zaśpiewać nam kolędy. Myślę, że będziemy się wspólnie dobrze bawić – mówił na początku imprezy wójt Kazimierz Kaczmarek.  

Rzeczywiście wszyscy bawili się znakomicie. Zwłaszcza dzieci, do których przybył Święty Mikołaj, by każdemu wręczyć słodki upominek. Ale nikt w tym reprezentacyjnym miejscu gminy nie pozostał głodny: 
CSiR „Olender” ufundował poczęstunek i ciepły barszcz dla wszystkich, którzy zechcieli włączyć się we wspólne ubieranie choinki. Całą uroczystość uświetniły miejscowe chóry seniorów: Leśna Kraina z Cierpic i Wspomnienie z Małej Nieszawki, które przygotowały bogaty repertuar kolęd.  

Rozstrzygnięto także czwartą edycję konkursu „Szopka Bożonarod
zeniowa”. Celem tego konkursu jest zachowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Tradycyjne szopki wykonuje się już od średniowiecza. Organizatorom konkursu zależy na tym, by ten obyczaj – jako szczególnie cenny element kultury chrześcijańskiej i narodowej – podtrzymać. Cenione są zwłaszcza te inscenizacje, które wprowadzają akcenty regionalne. Poza wszystkim jest to znakomita okazja do zaprezentowania własnej twórczości szerszej widowni przez utalentowanych mieszkańców gminy, szczególnie dzieci, które mogą w ten sposób rozwijać swą estetyczną wrażliwość i zdolności. Sponsorem nagród był wójt gminy, który zachęcał, by kultywować ten piękny zwyczaj, a przede wszystkim – brać udział w organizowanym przez gminę konkursie. 

W tym roku najpiękniejsze szopki wykonały Oliwia 
Czos i Martyna Węglińska, które ex aequo zajęły pierwsze miejsce. Na drugim miejscu znalazł się Mikołaj Wierzbowski, zaś trzecie przypadło siostrom Justynie, Wiktorii i Aleksandrze Górskim. Komisja konkursowa wyróżniła ponadto specjalną nagrodą zbiorową pracę uczniów klasy „0” SP w Cierpicach, pod opieką Justyny Grażewicz 

– W tym roku nagrodziliśmy wszystkie zgłoszone do konkursu szopki. Konkursów i akcji bożonarodzeniowych w gminie mamy naprawdę dużo, zwłaszcza w szkołach, dlatego podejrzewam, że nasi mieszkańcy nie mogli uczestniczyć we wszystkich, musieli z czegoś zrezygnować. To taka „klęska urodzaju”, ale dobrze, że każdy może znaleźć coś dla siebie – mówi Jacek 
Skorulski, radny powiatu oraz pracownik GOPS-u, który po raz kolejny był przewodniczącym komisji konkursowej.  

Miejmy nadzieję, że to szlachetne rzemiosło znajdzie nowych wielbicieli w gminie Wielka 
Nieszawka i w przyszłym roku zaprezentują oni wykonane przez siebie szopki w bożonarodzeniowym konkursie.