Święta już widać z gminie Wielka Nieszawka [zdjęcia]

Przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Małej Nieszawce spotkali się mieszkańcy, którzy przyprowadzili swoje pociechy aby mogły posłuchać kolęd, ubrać choinkę i dostać prezenty od Mikołaja.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury, na placu przed biblioteką pojawiło się sporo mieszkańców z dziećmi, które przyniosły ze sobą mnóstwo ozdób choinkowych i z niecierpliwością czekały kiedy będą mogły je wykorzystać. Wszystkich zgromadzonych powitał wójt Kazimierz Kaczmarek. Zanim rozpoczęło się strojenie, ogłoszono laureatów III Konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa”.

Najładniejsze prace można było zobaczyć na wystawie w hallu bibliotecznym. Nagrody przyznano w kilku kategoriach. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Michał Bukowski z klasy 1 ze Szkoły Podstawowej w Cierpicach. Drugą była Justyna Piecewicz z klasy 5 także z SP w Cierpicach. Trzecie miejsce zajęła trzecioklasistka z Małej Nieszawki Laura Sadowska.

Zdecydowanie mniej imponująco prezentowała się obsada kategorii przeznaczonej dla gimnazjalistów gdzie zgłoszono tylko jedną szopkę i, oczywiście, zdobyła ona pierwsze miejsce. Nagrodę dostała Ewa Ostrowska z trzeciej klasy. W tej kategorii wyróżniono też Amelię Nuszkiewicz, która pomagała swojemu bratu Oliwierowi w przygotowaniu bożonarodzeniowej dekoracji. Specjalnie na potrzebę konkursu stworzono „kategorię specjalną”, której tryumfatorami okazali się uczniowie klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Cierpicach.

Poza tym drobne upominki i dyplomy dostali wszyscy którzy zgłosili swoje prace. Przewodniczący jury konkursowego stwierdził, że poziom prac był bardzo wysoki i oceniający musieli sporo się natrudzić, żeby wybrać tę szopkę, która była najlepsza.

Kiedy tylko zakończyła się część oficjalna, do strojenia stojącej przy bibliotece choinki ruszyła spora grupa dzieci. Na świątecznym drzewku pojawiła się masa bombek, girland, obrazków i łańcuchów. Kiedy akcja strojenia dobiegła końca dzieci ustawiły się w długiej kolejce przed Mikołajem, który cały czas siedział na swoim tronie i bacznie obserwował całą uroczystość. Każdy maluch, który przyszedł tego dnia został obdarowany pokaźną paczką słodyczy. Prezentów było tyle, że nawet dorośli zostali obdarowani przez Mikołaja.

W przerwach uroczystości zebrani mogli posłuchać kolęd wykonywanych przez dwa zespoły seniorów działające w gminie – „Leśna Kraina” i „Wspomnienie”a zziębnięci mieszkańcy gminy chętnie raczyli się przygotowanym na tę okazję pysznym barszczem.

Fot. Piotr Lampkowski