Święto Flagi w gminie Lubicz [zdjęcia]

Patriotyczny charakter inscenizacji podkreślały biało-czerwone stroje i kostiumy z epoki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii uczestniczyli 29 kwietnia w żywej lekcji historii. Wszystko za sprawą zorganizowanej w placówce akademii z okazji gminnych obchodów Święta Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 maja.

– Historyczne święta uczciliśmy wierszem, piosenką i tańcem – mówi Wiesława Geras, dyrektorka placówki. – Uczniowie klas szóstych w ramach II spotkania Koła Młodych Patriotów przygotowali inscenizację ukazującą historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uświadomili nam, jak ważnym była ona dokumentem w ówczesnej Polsce.

Szkołę w Złotorii odwiedził także król Stanisław August Poniatowski, który złożył przed zgromadzonymi gośćmi przysięgę. Nastrój podkreśliły okrzyki „Wiwat król!”, „Wiwat konstytucja!”, „Wiwat wszystkie stany!” oraz polonez w wykonaniu uczennic w biało-czerwonych strojach.

Przysięga króla rozbrzmiała w całej Polsce, dotarła także do wiejskiej zagrody. To tam właśnie na parę minut przeniosła się akcja inscenizacji.

– Uczniowie przedstawili scenę, w której mama tłumaczyła dziecku znaczenia słów wypowiedzianych przez króla – relacjonuje Wiesława Geras. – Dzieci dowiedziały się także, czym jest przysięga i dlaczego należy jej dotrzymywać.

W dalszej części akademii wybrzmiały piękne wiersze i pieśni. Patriotyczny charakter inscenizacji podkreślały biało-czerwone stroje i kostiumy z epoki.

Wójt gminy Lubicz Marek Olszewski oraz przewodnicząca rady gminy Hanna Anzel przygotowali dla uczniów niespodzianki. Na ręce przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego przekazali biało-czerwone chorągiewki. Na ich zaproszenie wystąpił także chór z Zespołu Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym. Podsumowaniem spotkania było wykonanie przepięknych pieśni, których wspólnym tematem była Ojczyzna.

Szkoła Podstawowa w Złotorii edukację patriotyczną podtrzymuje także poza uroczystymi wydarzeniami i akademiami. Jak podkreśla dyrektorka placówki, najmłodszym uczniom nauczyciele szczególnie przybliżają patriotyzm regionalny.

– Uświadamiamy młodzież, dlaczego tak ważny jest strój galowy podczas odbywających się w szkole czy na terenie gminy uroczystości – podsumowuje. – Organizujemy także liczne wycieczki do ważnych historycznie miejsc, nie tylko w regionie, ale także w całej Polsce. Naukę tę dostosowujemy jednak do wieku naszych dzieci, aby zdobyta wiedza była przekazywana im w jak najbardziej dostępny sposób.