Święto odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono także w Obrowie

Ten jeden dzień w roku przypomina nam, że jako naród nie zawsze byliśmy wolni. I komu tę wolność zawdzięczamy (fot. Łukasz Piecyk)

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna oraz Klub Seniora „Sami Swoi” przygotowały swoje przedstawienia. 11 listopada został w gminie Obrowo uczczony stosownie do swojej rangi. 

Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna działa od 2010 r. Jej pomysłodawczynią jest Ewelina Mytlewska, choć wśród założycieli był również znany animator kultury z gminy Obrowo Michał Kokot. Do pomysłu natychmiast zapalili się mieszkańcy Osieka nad Wisłą: nauczyciele, rodzice, dzieci i młodzież. Grupa składa się dwóch zespołów: wokalnego i teatralnego. Łącznie liczy ponad 50 osób. 

– Staramy się łączyć pokolenia – mówi Ewelina Mytlewska. – Skupiamy członków w każdym wieku. I stosownie do tego dobieramy repertuar. 

Grupę tworzą ludzie, których łączy zamiłowanie do sceny i sztuki. 

– Bardzo lubimy się spotykać – dodaje Ewelina Mytlewska. – Zajęcia są inspirujące dla wszystkich. Twórczo pobudzają kreatywność, uruchamiają wyobraźnię.  

Wśród spektakli, które grupa stworzyła, warto wymienić: „Kawiarniane wspomnienia” – z okazji beatyfikacji Jana Pawła II (maj 2011 r.), inscenizację wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima z okazji Dnia Dziecka (czerwiec 2011 r.), „Królewnę Śnieżkę” (czerwiec 2012 r.), „Kopciuszka” (czerwiec 2013 r.), montaż słowno-muzyczny z okazji kanonizacji Jana Pawła II (maj 2014 r.), „Babciu, opowiedz mi bajeczkę” (2014 r.), montaż słowno-muzyczny pt. „Misterium Paschalne” z okazji Niedzieli Palmowej (2016 r.) i wiele innych. 

Grupa tradycyjne organizuje też przedstawienia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nie inaczej było i w tym roku. Impreza odbyła się w szkole w Osieku. 

– 11 listopada to święto bardzo ważne – dodaje Ewelina Mytlewska. – Przygotowujemy się do niego starannie. I to nie tylko w wymiarze artystycznym, ale i edukacyjnym. Staramy się nie tylko śpiewać, ale każdą pieśń przybliżyć słuchaczom. Jej historię, twórców, okoliczności powstania. W tym roku na przykład postanowiliśmy rozpocząć od hymnu Polski, który wykonaliśmy w całości. Wszystkie cztery zwrotki. Każdy mógł śpiewać, ponieważ słowa były wyświetlone na ścianie z pomocą rzutnika. Podobnie było z innymi pieśniami i wierszami. 

Ze swoim programem wystąpił również Klub Seniora „Sami Swoi”, który zaprezentował się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Obrowie. Idea spotkała się z życzliwą aprobatą proboszcza. „Sami Swoi” już po raz drugi przygotowali koncert połączony z montażem słowno-muzycznym. Daniela Prochera przygotowała teksty, a Grzegorz Filut muzykę. 

– Nie ograniczyliśmy się jedynie do samych legionowych pieśni i recytacji patriotycznych wierszy – mówi Grzegorz Filut, inicjator imprezy. – Przygotowaliśmy inscenizację patriotyczną. Udało nam się znaleźć osobę łudząco podobną do marszałka Piłsudskiego. To posiadacz prawdziwych sumiastych wąsów – dzisiaj prawdziwa rzadkość. Ubraliśmy go w mundur z epoki i czapkę maciejówkę. Daliśmy szablę i poprosiliśmy o odczytanie testamentu. 

Przedstawienie zostało przyjęte bardzo ciepło. Z dużym uznaniem wypowiedział się o nim obecny na uroczystości poseł Jan Krzysztof Ardanowski, podobnie jak proboszcz parafii ks. Tadeusz Lewandowski, który powiedział na zakończenie: „Miałem przygotowaną homilię, ale wszystkoście mi już wyśpiewali”. 

– Bardzo nas cieszy, że mogliśmy uczcić godnie to ważne święto – podkreśla Grzegorz Filut. – I chyba się podobało: oklaski się nie kończyły.