Święto Plonów w Wytrębowicach [zdjęcia]

Koncert zespołu Enej przyciągnął na dożynki setki mieszkańców gminy Łysomice. Nie zabrakło konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, domowych potraw i przede wszystkim wspaniałej zabawy. Święto plonów uroczyście otworzyli wójt gminy Piotr Kowal oraz przewodniczący rady gminy Robert Kożuchowski.

W sobotę 11 września w Wytrębowicach rolnicy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście dziękowali za owocne plony, które przez kolejny rok będą im służyć. Honory starostów tegorocznego święta pełnili Lidia Ziomek oraz Rafał Matyjaszczyk. Nie zawiedli konferansjerzy: Elwira Jarosz, Emilia Zielińska, Robert Kożuchowski oraz Roman Wojda. Zaczęło się tradycyjnie od podziękowań dla najważniejszych w tym dniu rolników. Wójt i przewodniczący rady gminy dziękowali rolnikom-seniorom za zaszczepienie w następcach miłości do ziemi i trudnego zawodu rolnika oraz za to, że wspierają młodych nie tylko pracą, ale i bezcennym doświadczeniem.

Tegoroczne dożynki uświetnił energiczny występ zespołu Enej, po którym wystąpił zespół Shadow. Święto plonów to także liczne konkursy i atrakcje, nie tylko dla najmłodszych. Już tydzień przed dożynkami przez gminę Łysomice przejechał pierwszy w Polsce mobilny witacz. Przygotowane przez wszystkie sołectwa witacze wzięły oczywiście udział w konkursie. – Zwyciężyło sołectwo Zakrzewko, które wygrało pół kilometra drogi asfaltowej – relacjonuje Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. – Podobną nagrodę otrzymało sołectwo Wytrębowice. Drugie i trzecie miejsce zdobyły sołectwa Kamionki Małe i Ostaszewo, które w nagrodę otrzymały odpowiednio 15 i 10 tys. zł.

Nikt nie wyjechał z dożynek z pustymi rękami. Wszystkie sołectwa, które wykonały witacze, otrzymały nagrody w wysokości 4 tys. zł. Wszyscy z niecierpliwością czekali jednak na najważniejszy werdykt, który miał wyłonić twórców najpiękniejszego dożynkowego wieńca. Wygrało sołectwo Papowo Toruńskie.

Upalna niedziela była też okazją do plebiscytu na najlepszą lokalną nalewkę – w nim zwyciężyła Małgorzata Balicka.

– Na dożynkach nie mogło zabraknąć również pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które od wielu tygodni przygotowywały się do tego święta – dodaje wójt. – W tym roku podczas konkursu na najlepsze stoisko dożynkowe zwyciężyły panie z KGW Wytrębowice. Za nimi uplasowało się Różankowo i ex aequo na trzecim miejscu KGW Lulkowo oraz Alibabki Ostaszewo. Gmina w tym roku ponownie zorganizowała też konkurs związany z rozliczeniem PIT-u. Wszystkie osoby, które zrobiły to poprawnie, wzięły udział w losowaniu na dożynkowej scenie. Wyłoniono troje zwycięzców – Michała Kruszyńskiego, Henryka Paczkowskiego oraz Elżbietę Kuban, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Dożynkowe stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły, przedszkole i bibliotekę cieszyły się dużym powodzeniem, ale oblegane były również stoiska handlowe, z wyrobami rękodzielników i lokalnych artystów. Na dzieci zaś czekały atrakcje w rodzaju dmuchanego placu zabaw i wesołego miasteczka.

Fot. Piotr Lampkowski