Święto Strażaka w gminie Zławieś Wielka [fotorelacja]

To najważniejsze dla druhów święto obchodzone jest zawsze w serdecznej atmosferze. (fot. Łukasz Piecyk)

Dzień Strażaka odbył się w gminie Zławieś Wielka w uroczystej oprawie. Najlepszych druhów wyróżniono odznaczeniami.Przewodniczący Rady Gminy Zławieś Wielka Piotr Pawlikowski mówił, jak ważna jest praca i szacunek, jakim mieszkańcy darzą każdego ochotnika straży pożarnej. Jak ważny jest szacunek, którym darzą strażacki mundur. Szacunek wypracowany w pocie czoła. 

12 maja o godz. 9.30 przed Urzędem Gminy w Złejwsi Wielkiej zebrali się oficjele, zaproszeni goście i mieszkańcy, by uczcić Święto Strażaka. Spośród znamienitych osobistości obecni byli: wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, starosta powiatu toruńskiego Mirosław Graczyk, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka Krzysztof Rak, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Andrzej Walczyński, radna Rady Powiatu Toruńskiego Edyta Zakrzewska, radny Rady Powiatu Toruńskiego Janusz Kononiuk, przewodniczący Rady Gminy Zławieś Wielka Piotr Pawlikowski, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży ks. dr Paweł Nowogórski, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marcin Swaczyna, prezes firmy Mat-Bud Jacek Rutkowski oraz radni i sołtysi sołectw z terenu gminy. 

Zebrani przemaszerowali na boisko przy kościele w Złejwsi Wielkiej, gdzie w intencji strażaków odbyła się msza polowa. Po niej wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Słowa pełne uznania dla pracy strażaków w dniu ich święta wyraził wójt Złejwsi Wielkiej Jan Surdyka: 

– Nie da się żyć i bezpiecznie funkcjonować w gminie bez dobrze wyposażonych jednostek OSP – mówił. – Jednostki muszą być zdolne do działania wtedy, kiedy zdarzają się klęski żywiołowe czy inne nieszczęścia. Nigdy nie wiemy, kiedy nas to może spotkać. A któż jak nie strażacy służy nam wtedy pomocą? Dlatego tak ważna jest troska gminy o to, by sprzęt, którym dysponują druhowie, zawsze był najwyższej jakości. 

Podczas uroczystości wyróżniono najlepsze druhny i druhów. Otrzymali oni Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” oraz Odznaki „Strażak Wzorowy”. W tej ostatniej kategorii odznaczenia odebrali: druhna Iwona Gulczyńska i druh Zbigniew Szymański (oboje z OSP Łążyn) oraz czworo druhów z jednostki OSP Siemoń: Karolina Majewska, Michał Kowalski, Michał Sadowski, Łukasz Prowadzisz. Za zasługi dla pożarnictwa odznaczono około 40 osób. 

– Święto Strażaka to oczywiście okazja do defilady, do pokazania się wśród mieszkańców – mówi Andrzej Michalski, komendant gminny OSP Zławieś Wielka. – Najbliżsi mają możliwość zobaczenia nas w pełnym „rynsztunku”, przyjrzenia się sprzętowi, z jakim pracujemy na co dzień. Młodzi ludzie mogą również podpatrzeć akcesoria, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia. Jednak jest to również okazja do spotkania się, porozmawiania z druhami z innych OSP, która nie zdarza się każdego dnia. 

Imprezę artystycznie uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej z Rzęczkowa.