Sztab WOŚP w Łysomicach zebrał prawie 80 tys. zł [zdjęcia]

Mieszkańcy gminy chętnie brali udział w przygotowanych na 26. Finał WOŚP atrakcjach (fot. Łukasz Piecyk)

Gmina Łysomice w trakcie 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrała prawie 80 tys. zł. Zbierali wszędzie – w szkołach, na ulicach i przystankach. Wszystko w szczytnym celu wyrównania szans w leczeniu noworodków, dla którego grała już po raz 26. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W gminie Łysomice do akcji włączyli się mieszkańcy, odwiedzając Szkołę Podstawową w Turznie i placówkę w Łysomicach, w której mieścił się oficjalny sztab.

– W tym roku Orkiestra na terenie naszej gminy obchodzi małe jubileusze – mówiła w trakcie otwarcia łysomickiego finału Agnieszka Ziemba, szefowa sztabu WOŚP. – My świętujemy piętnastolecie udziału w akcji, w Turznie zaś świętują osiemnastą kwestę.

Był więc tradycyjny tort oraz bezalkoholowy szampan, a także symboliczny dowód osobisty. Mieszkańców spędzających to niedzielne popołudnie w Szkole Podstawowej w Łysomicach przywitali wójt Piotr Kowal, przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski, wicedyrektor placówki oraz szefowa sztabu WOŚP.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy dziś się tu z nami bawią – mówił włodarz gminy. – Dziękuję za przygotowanie tego wydarzenia, aktywną pomoc wielu mieszkańcom i pracownikom szkoły oraz darczyńcom, którzy przekazali na licytację wartościowe przedmioty. Bawmy się i nieśmy pomoc drugiemu człowiekowi.

Wielkie granie w Łysomicach zainicjował zespół muzyczny Shadow, który towarzyszył mieszkańcom podczas całej zabawy.

– Cieszę się, że w tym dniu scena pęka w szwach, a wszyscy się dobrze bawią – podkreślał przewodniczący Robert Kożuchowski.

Tradycją Finałów są licytacje. Jako pierwsze na aukcję wystawione zostały dwie koszulki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W międzyczasie dzięki rodzicom, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Seniora „Szarotka” można było skosztować ciast, bigosu, grochówki czy zupy gulaszowej, a także napić się dobrej kawy. W Łysomicach dodatkowo dużą popularnością cieszyły się pierogi ulepione przez panie ze Stowarzyszenia Markus, a w Turznie zapiekanki przygotowane przez obsługę gastronomiczną szkoły.

Przez cały dzień na terenie gminy kwestowali wolontariusze, którzy w swoich puszkach uzbierali łącznie 22 tys. zł. Konto Fundacji Jurka Owsiaka zasilone zostało także dzięki atrakcjom, z których mieszkańcy mogli za symboliczną kwotę skorzystać.

– Można było zrobić sobie zdjęcie w otoczeniu postaci z „Gwiezdnych Wojen” lub nabyć niespodzianki ukryte w tajemniczych workach – relacjonuje Agnieszka Ziemba. – W trakcie zabawy na scenie pojawiły się m.in. tancerki klubu Endorfina, wokalistka Agata Grochowalska czy mali artyści z Przedszkola „Pod klonowym listkiem”, a także sportowcy, w tym młodzież trenująca taekwondo. W Turznie swoje zdolności wokalne prezentowała Zuzanna Kowalewska.

Zarówno w Łysomicach, jak i w Turznie zaprezentowała się grupa rekonstrukcji historycznych REX.

Na cieszących się dużą popularnością aukcjach wylicytować można było m.in. dywany, gadżety przekazane przez sportowców, bilety, zaproszenia i vouchery oraz przedmioty wykonane przez lokalnych artystów.

– Najwięcej emocji dostarczyły licytacje: Kryształowego Serduszka w Turznie, które nabył Jacek Rutkowski za 1,9 tys. zł, i Złotego Serduszka w Łysomicach, które wylicytował Robert Kożuchowski za kwotę 7 tys. zł – mówi wójt gminy Piotr Kowal.

Imprezę zakończyło tradycyjne „światełko do nieba”. Wtedy także wójt gminy zachęcił zebranych mieszkańców do udziału w kolejnym już Finale, do którego gmina Łysomice z pewnością przystąpi.