Tak bawiliście się podczas dożynek w gminie Czernikowo [fotorelacja]

Do poczucia wspólnego dobra odwoływali się goście tegorocznych dożynek w Czernikowie. Mieszkańcy gminy wiedzą, co to znaczy - więc licznie włączyli się w organizację imprezy. (fot. Łukasz Piecyk)

– Te wspaniałe wieńce, kosze z owocami i dożynkowe chleby dowodzą waszego zaangażowania, tego, że tworzymy jedną społeczność – mówił na dożynkach gminno-parafialnych wójt Zdzisław Gawroński. Muzyczną gwiazdą był zespół MIG.  

Dożynki w gminie Czernikowo obchodzone są zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia. Po raz 15. odbyły się w formie dożynek gminno-parafialnych. Obchody rozpoczęła w południe uroczysta msza św. w kościele parafialnym, następnie korowód dożynkowy przeszedł na boisko szkolne w Czernikowie.

– Dożynki są okazją do podziękowania rolnikom za ich pracę, trud, wysiłek dla dobra rodziny, własnego gospodarstwa, dla dobra naszej wspólnoty – mówił wójt Zdzisław Gawroński. – Praca rolnika jest dziś fizycznie coraz lżejsza, bo są maszyny, standard pracy lepszy niż kiedyś – ale pozostaje ciężką, trudną pracą. Teraz rolnik musi być bardziej menedżerem, finansistą, prawnikiem, dysponować specjalistyczną wiedzą. Niestety ta wiedza – nawet gdy stosujemy nowoczesne technologie i pasze najwyższej jakości – nie zawsze przekłada się na zyski. Te zależą często od cen zbytu produktów rolnych, które są dyktowane przez monopolistów. Dochód w rolnictwie jest też uzależniony od warunków pogodowych. W rolnictwie zawsze coś się wydarza – albo jest za sucho, albo za mokro, albo są wiosenne przymrozki – dodawał wójt.

W tym roku to susza dała się rolnikom we znaki – wójt życzył więc wszystkim, by mozolna, ciężka praca zawsze przekładała się na wysokie plony i stabilne dochody. Szczególne podziękowania złożył zaś tym, którzy przyczynili się do świetnej organizacji imprezy dożynkowej – komitetowi organizacyjnemu, sołtysom, Klubowi Seniora, Kołom Gospodyń Wiejskich, jednostkom OSP, licznym stowarzyszeniom oraz pracownikom urzędów.

– Intensywność życia publicznego wzrasta we wsiach naszej gminy. Działają nowe koła, stowarzyszenia, niedawno obchodziliśmy dzień organizacji pozarządowych – tych jednostek jest coraz więcej. Cieszymy się z tego i będziemy je wspierać – deklarował wójt, wskazując na doskonałe przygotowanie dożynek jako dowód skuteczności tych organizacji. Do poczucia wspólnoty odwoływał się też starosta toruński Mirosław Graczyk.

– Razem tworzymy pewną społeczność – na poziomie sąsiedzkim, gminnym, powiatowym. Jesteśmy wspólnotą, bez której nie da się funkcjonować. Rolą samorządu jest organizować to życie społeczne – mówił.

I tym razem mieszkańcy nie zawiedli, licznie uczestnicząc w konkursach na najpiękniejszy wieniec, chlebek lub kosz z owocami. Na dożynkowej scenie zaprezentowali się miejscowi artyści – Gminna Orkiestra Dęta, uczniowie z SP i ZS w Czernikowie, Klub Seniora „Radość” i KGW „Jutrzenka”. Wystąpiła też utalentowana solistka Kasia Popławska z zespołem Music Band, której koncert bezpośrednio poprzedził wejście na scenę gwiazdy wieczoru – grupy disco polo MIG. Oprócz nich zagrały jeszcze zespoły Piotr i Paweł, Kristom i Player, a taneczną zabawę zwieńczył pokaz sztucznych ogni. Uczestnicy dożynek mieli szansę wygrać atrakcyjne nagrody, uczestnicząc w rozmaitych konkursach sprawnościowych. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci – w specjalnej strefie rekreacyjnej stanęło wesołe miasteczko i karuzele, a zabawy poprowadzili animatorzy.

– Dzisiejsza wieś to nie tylko rolnicy, ale też ludzie, którzy wyjechali z miast, by tu zamieszkać. Zdążyliśmy się już wymieszać – rolnicy i osoby wykonujące inne zawody. Współpracujemy ze sobą i efekty tej współpracy widać dziś na dożynkach. To cudowne, że wszyscy tworzymy wspólnotę – mówiła przewodnicząca Rady Gminy Jadwiga Padlewska.