Tak dzieci i młodzież z gminy Łubianka zakończyły lato

Idea harcerstwa bardzo się dzieciom spodobała. Wydaje się, że utworzenie w Łubiance drużyny harcerskiej jest tylko kwestią czasu, fot. nadesłane

Dzieci i młodzież z gminy Łubianka na zakończenie lata bawili się tradycyjnie: było ognisko, śpiewy przy akompaniamencie gitary i ciekawe opowieści. Nie zabrakło też konkurencji sportowych. 

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance zorganizowała III Gminną Olimpiadę Dzieci, którą postanowiono połączyć w tym roku z harcerskim zakończeniem wakacji. Z tego powodu impreza była również podsumowaniem wakacyjnych zajęć o tematyce harcerskiej.  

Najpierw jednak przeprowadzono wiele konkurencji sportowych, w których wykazać się mogli najmłodsi. Kiedy rozdano już medale i uhonorowano najlepszych w Gminnym Parku Kultury w Łubiance pojawili się harcerze z 1 Szczepu Harcerskiego „Błękitna Jedynka” z Górska. 

Rozpalono ognisko dokoła którego zasiedli najmłodsi wraz z harcerzami. Kilkupokoleniowe spotkanie nie mogło się oczywiście obyć bez ciekawych opowieści najstarszych druhów. Była również nieodzowna w takich wypadkach gitara, przy akompaniamencie której wykonano znane i lubiane harcerskie pieśni. Wiele dzieci po raz pierwszy uczestniczyło w takiej formie żywego muzykowania i wielu bardzo się to spodobało. 

Po zakończeniu ogniska druhowie z „Błękitnej Jedynki” zaprosili dzieci na rewizytę. Maluchy chętnie na tę propozycję przystały. Wizyta ta będzie miała na celu poznanie, jak wygląda harcerski sposób spędzania czasu: co robią druhowie podczas swoich zbiórek, jak przygotowują obozy i swoje akcje. Krótko mówiąc, przekonają się o tym, co dla harcerzy jest oczywiste: dlaczego warto być w harcerstwie. 

– Wybór tematu tegorocznych wakacji nie był przypadkowy – mówi Danuta Kwiatkowska, kierownik gminnej Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance. – Od mieszkańców docierają do nas bowiem sygnały, że jest potrzeba utworzenia drużyny harcerskiej w gminie Łubianka. Animatorzy BCK przez dwa miesiące pokazywali dzieciom jedynie namiastkę harcerstwa, ale to wystarczyło, żeby się przekonać, że grunt jest naprawdę podatny. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkie chętne osoby, które chciałyby zaangażować się w prowadzenie harcerskiej drużyny.