Tak gmina Chełmża upamiętniła 11 listopada [zdjęcia]

Mieszkańcy Chełmży wraz z władzami miasta włączyli się w ogólnopolskie obchody Dnia Niepodległości.

Świętowanie rozpoczęto mszą, podczas której kazanie wygłosił ks. Krzysztof Badowski z parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. Zebrani wysłuchali mowy o tęsknocie za wolnością oraz nadziei i dążeniu do odzyskania niepodległości. Ksiądz Badowski przywołał przykłady patriotyzmu i walki o niepodległość: ks. Ignacego Skorupkę, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i kard. Stefana Wyszyńskiego jako tych, którzy w różnych momentach historii Polski wnieśli wielki wkład do walki o wolność narodu.

Po mszy mieszkańcy miasta, władze samorządowe oraz harcerze przemaszerowali wraz z Powiatową i Miejską Orkiestrą Dętą do miejsc pamięci. Pierwszym przystankiem na drodze pochodu był pomnik ofiar wojsk Gerharda Rossbacha na nowym cmentarzu. Burmistrz Jerzy Czerwiński, przewodniczący rady miasta Janusz Kalinowski oraz ks. Krzysztof Badowski złożyli pod pomnikiem kwiaty, oddając hołd poległym w walkach z wojskami Rossbacha. Kolejny był pomnik ofiar hitleryzmu upamiętniający wszystkich, którzy zginęli z rąk nazistów podczas II wojny światowej. Złożono także kwiaty oraz zapalono znicze pod tablicą pamiątkową na domu, w którym mieszkał bł. ks. Stefan Frelichowski. Podobnie uczyniono pod tablicą upamiętniającą wkroczenie wojsk polskich do Chełmży w 1920 r. Kwiaty pod tą tablicą złożył poseł z Brodnicy Paweł Szramka. Oddano również cześć cichociemnemu kpt. Mieczysławowi Szczepańskiemu oraz pomordowanym w czasie okupacji hitlerowskiej pracownikom cukrowni i tym, którzy zostali deportowani w głąb ZSRR.

Burmistrz Jerzy Czerwiński oraz ks. Krzysztof Badowski zaprosili wszystkich na wieczorne śpiewanie pieśni patriotycznych. Komentarz do piosenek przygotowali dyrektor Gimnazjum nr 1 im. bł. ks. Frelichowskiego Sławomir Wierzbicki oraz radny Dariusz Meller. Z własnym programem wystąpił również chór z Kończewic.

Także najmłodsi mieszkańcy miasta obchodzili Święto Niepodległości. Dzięki temu już kilkuletnie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 mogły dowiedzieć się, czemu ten dzień jest tak wyjątkowy i czym jest historia naszego kraju. Uroczystość przygotowała grupa „Słoneczka” – dzieci w specjalnie na tę okazję przygotowanych barwnych strojach zilustrowały dzieje naszego kraju. Odśpiewały również hymn narodowy. Mali patrioci przeszli pod pomnik upamiętniający żołnierza AK Stanisława Szczepańskiego, który zginął z rąk UB, aby tam zapalić znicze. Dla maluchów była to jedna z pierwszych lekcji historii i patriotyzmu. Dowiedziały się, że w odległej dla nich przeszłości żyli ludzie, którzy poświęcali swoje życie dla wolności, dając tym samym lekcję miłości do ojczyzny przyszłym pokoleniom.

Fot. Piotr Lampkowski