Tak wygląda Komisariat Policji w Dobrzejewicach [zdjęcia]

Z końcem lipca policjanci obchodzą swoje święto. W naszym powiecie uczczono je w sposób szczególny: w Dobrzejewicach otwarto nowy komisariat. (fot. Łukasz Piecyk)

Komisariat był potrzebny. Co do tego nie mają wątpliwości ani w gminie Obrowo, ani w Komendzie Miejskiej w Toruniu. Pewni są tego również sami mieszkańcy, którzy chętnie zgłaszają się do nowej placówki z prośbami o interwencję. 

Przy okazji tegorocznych obchodów Święta Policji otworzono nowy Komisariat Policji w Dobrzejewicach. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i duchowieństwa oraz oczywiście sami policjanci. 

Dobrzejewicki komisariat obsługiwał będzie trzy gminy: Lubicz, Obrowo i Czernikowo. Usytuowany został w bardzo dogodnym miejscu, na centralnym obszarze gminy niedaleko drogi wojewódzkiej nr 569 oraz głównego skrzyżowania z drogą krajową nr 10. 

Kompleks kosztował ok. 11 mln zł. Komisariat zatrudnia 49 policjantów, w tym 7 kobiet. Aby utrzymać sprawność fizyczną, funkcjonariusze mają do swojej dyspozycji nowocześnie wyposażoną siłownię. Prócz tego w komisariacie, poza normalnymi pomieszczeniami urzędowymi, znajduje się sala odpraw dla dzielnicowych i służby patrolowej oraz cela przejściowa, która jeszcze nie doczekała się na swojego pierwszego „lokatora”. Obiekt jest oczywiście w całości monitorowany. 

– Od początku istniała koncepcja budowy komisariatu na dużej działce, więc można było to jakoś racjonalnie spożytkować – mówi mł. asp. Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej w Toruniu. – Już podczas budowy powstał pomysł, aby to właśnie do Dobrzejewic przenieść Ogniwo Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji KMP w Toruniu z całym zapleczem kynologicznym. Dzięki temu powstało tam 18 boksów dla psów wraz z placem do ćwiczeń, gdzie zwierzaki mogą się wybiegać i dbać o formę. To jedyne takie miejsce w naszym województwie. 

Psami opiekuje się 8 przewodników. Szkolone są do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. Są również takie, których używa się do tropienia śladów ludzkich. Najwięcej jest owczarków belgijskich, które są znacznie zdrowsze od innych ras, bardzo dynamiczne i nie mniej inteligentne. Chwilowo z powodu upałów policyjna kadra psów ma wolne. Przepisy mówią, że powyżej 25 stopni Celsjusza psy na akcję nie są brane, pomijając oczywiście sytuacje naprawdę wyjątkowe. 

A jak w pierwszych dniach funkcjonuje sam dobrzejewicki komisariat? 

– Przede wszystkim działa znacznie sprawniej niż poprzednio, choćby z tego względu, że mieści się w jednym, a nie w trzech budynkach, jak było do tej pory – mówi podinsp. Ireneusz Lewandowski, komendant komisariatu w Dobrzejewicach. – Jest to po prostu wygodniejsze dla interesantów. Przechodząc do Dobrzejewic, wydawało nam się, że zadań będzie nieco mniej. Jednak ruch jest cały czas. Mamy jak dotąd średnio ok. 10 interwencji na dobę, na tyle poważnych, że musimy wysłać patrol. Interwencje dotyczą głównie awantur domowych, zakłócania spokoju i kolizji drogowych. Mamy w komisariacie do dyspozycji 9 pojazdów, które jak dotąd spisują się dobrze. Widać już po tych pierwszych dniach, że zarówno komenda miejska, jak i wojewódzka dopilnowały, by wszystko działało sprawnie. Inwestycja została w pełni przemyślana.