Tak wyglądała studniówka licealistów z Chełmży [fotorelacja]

Tegoroczni maturzyści bawili się na imprezie studniówkowej. Teraz odliczają czas do pierwszych egzaminów (fot. Łukasz Piecyk)

Uczniowie klas maturalnych z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Chełmży bawili się na studniówce. Teraz czeka ich okres intensywnych przygotowań do najważniejszego egzaminu w życiu.  

Bal maturalny w chełmżyńskim Zespole Szkół odbył się – wbrew swojej zwyczajowej nazwie – nie 100, a 90 dni przed pierwszymi egzaminami.

– Refleksja nad upływem czasu towarzyszy chyba każdemu, kto kończy pewien etap w życiu – podkreślali maturzyści. – Nasza studniówka nie powtórzy się już nigdy – mówili z nostalgią, zaznaczając jednak, że przyszłość niesie równie wiele ekscytujących wyzwań, co minione trzy lata nauki w liceum.

Bal w Domu Weselnym „U Boryny” w Grzywnie miał potrwać do białego rana, nim jednak tegoroczni maturzyści przystąpili wreszcie do zabawy, odtańczono uroczyście tradycyjnego poloneza. Uwagę szczególnie przykuły efektowne kreacje uczennic, które miały na sobie jednakowe, długie spódnice i białe bluzki. Towarzyszący im w polonezie panowie postawili na klasyczne garnitury i muszki, kolorystycznie nawiązujące do spódnic koleżanek.

– Będziecie wspominać przez długie lata tego poloneza, tę właśnie chwilę jako zwieńczenie waszej trzyletniej, ciężkiej pracy w naszej szkole – mówiła dyrektorka Zespołu Szkół Katarzyna Komakowska. – Mam nadzieję, że za każdym razem, gdy będziecie w przyszłości podchodzić do nowego zadania, wspomnicie tę chwilę. Bo w życiu chodzi właśnie o to, żeby zawsze dążyć do celu, starać się robić wszystko jak najlepiej. Wiem, że wy tak właśnie postępujecie. Studniówka to czas, kiedy przygotowujemy się do podwójnie wytężonej pracy, ale dzisiaj czas się bawić i życzę wam wszystkim właśnie udanej zabawy – dodała.

Następnie głos zabrali wychowawcy przyszłych abiturientów: wuefista Jerzy Gołembiewski, który złożył podziękowania rodzicom swoich uczniów zaangażowanym w organizację imprezy, oraz polonistka Hanna Zdziarska, która życzyła wszystkim, by w dorosłym życiu nie opuszczał ich młodzieńczy entuzjazm. Uczniowie mogli też odczuć przedsmak maturalnych stresów, gdy wychowawczyni klasy 3b poprosiła o odgadnięcie źródła słów „Chwilo, trwaj”, zacytowanych w kontekście czekającej ich zabawy. Oczywiście chodziło o „Fausta” Goethego. Na koniec wreszcie zabrali głos przedstawiciele samych maturzystów.

– Dziś nadeszła długo oczekiwana przez nas chwila – bal studniówkowy, na który czekaliśmy z niecierpliwością od dawna. Czas mija nieubłaganie i już niepełne 100 dni dzieli nas od egzaminu maturalnego. Czeka nas ważne i trudne zadanie. Przyszłość przyniesie nam wiele wyzwań, będziemy musieli zmierzyć się z trudami dorosłego życia. Ale matura to nasze pierwsze ważne zadanie – deklarowali zgodnie uczniowie. – Dziękujemy pani dyrektor za troskę o każdego ucznia, wyrozumiałość i wspieranie naszych przedsięwzięć. Panu staroście Mirosławowi Graczykowi ze Starostwa Powiatowego w Toruniu, które jest organem prowadzącym naszą szkołę, dziękujemy za środki finansowe pozwalające na poszerzanie bazy dydaktycznej i stworzenie lepszych warunków do nauki. Naszym nauczycielom dziękujemy za ich codzienną pracę, anielską cierpliwość, mobilizowanie nas do nauki i ciągłe przypominanie, że matura to nie bzdura, a bardzo ważny egzamin, który otworzy nam drzwi do dalszej edukacji. Przede wszystkim zaś pragniemy podziękować naszym wychowawcom za wyrozumiałość, cierpliwość, troskę, dobre rady, pomoc w życiu szkolnym i osobistym – oraz rodzicom za trud naszego wychowania.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja i potrwają przez trzy tygodnie.