Ten album zapiera dech w piersiach. Zobaczcie, jak prezentuje się gmina Wielka Nieszawka (zdjęcia)

Publikacja promująca gminę Wielka Nieszawka robi wrażenie. Gruby tom wypełniony jest zdjęciami unikalnej flory i fauny charakterystycznej dla tego terenu.

Przerzucając kolejne karty kredowego papieru przenosimy się w świat, który otacza mieszkańców gminy na co dzień, ale chyba niewielu uświadamia sobie w pełni jego prawdziwe piękno.

– Wydanie albumu i powstanie portalu internetowego „Gmina Wielka Nieszawka. Dziedzictwo natury” wynikało z potrzeby popularyzacji lokalnego, unikatowego bogactwa natury na terenie naszego samorządu – mówi Jacek Mularz, sekretarz gminy Wielka Nieszawka. – Celem przedsięwzięcia jest rozwój turystyki i rekreacji na tym obszarze.

Przeglądając kolejne strony albumu odnajdujemy opisy poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, które można spotkać w gminie Wielka Nieszawka. Wiele z nich znajduje się w tzw. „Czerwonej Księdze” stanowiącej rejestr gatunków zagrożonych wyginięciem.

– Na terenie naszej gminy krzyżują się szlaki migracyjne ptaków – mówi Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka. – Można spotkać tutaj gatunki chronione – zimorodka, wilgę, myszołowa, błotniaka łąkowego, kukułkę, krogulca, jastrzębia, czarnego bociana, siweczkę rzeczną czy sowę uszatą.

Wśród interesujących gatunków ssaków można wskazać wydrę, bobra czy ryjówkę. Są też, uwiecznione na zdjęciach, gady i płazy – zaskroniec, padalec, żmija zygzakowata. Wiele okazów rzadko występujących w przyrodzie uwieczniono w albumie z wielką precyzją i finezją świadczącą o dużym nakładzie pracy poświęconym na realizację zadania przez autora fotografii. A jest nim, zajmujący się profesjonalnie fotografią przyrodniczą, Daniel Pach.

– Materiał wykorzystany w albumie zbierałem przez 10 lat. Mieszkam w tych stronach, znam doskonale te tereny i doskonale wiem, jakim charakteryzują się bogactwem – zapewnia Daniel Pach. – By robić takie zdjęcia sam sprzęt nie wystarczy. Trzeba poznać zwyczaje poszczególnych gatunków, stać się po prostu przyrodnikiem.

W ramach całego projektu wykonano tysiące zdjęć fauny, flory z różnych ujęć – z ziemi i lotu ptaka. W albumie znajdują się też szczegółowe adnotacje dotyczące miejsca zaobserwowania poszczególnych gatunków. Publikację zrealizowano w nakładzie 1000 egzemplarzy.

Trudno opisać jej walor estetyczny słowami. Trzeba się przekonać samemu i odwiedzić portal www.wiekanieszawka.pl, gdzie znajduje się przekierowanie do materiału promującego dziedzictwo naturalne gminy. Warto tam zajrzeć!

Wydanie książki możliwe było dzięki kilku źródłom finansowania. Część środków na ten cel wyasygnowano z budżetu gminy, a reszta pochodziła z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pozyskane one zostały na pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie” – instytucji aktywnie pracującej na rzecz rozwoju gmin Wielka Nieszawka, Lubicz i Zławieś Wielka.