Tomasz Lenz: Ostatnie lata to dla Torunia czas dynamicznych zmian

O zmianach, które nastąpiły w Toruniu w trakcie ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL w Polsce rozmawiamy z Posłem na Sejm RP i Liderem Kujawsko-Pomorskiej PO Tomaszem Lenzem.


Kolejna kadencja Sejmu dobiega końca. Wkrótce, bo już jesienią, wyborcy ponownie pójdą do urn. Jak Pan ocenia minione 4 lata?

Ostatnie lata to dla Torunia czas dynamicznych zmian. Zmian, które są rezultatem wspólnej pracy mieszkańców, władz miasta i województwa oraz parlamentarzystów. W minionej kadencji skutecznie realizowaliśmy ambicje Torunian, aby mogli być dumni ze swojego miasta i spokojni o jego przyszłość. Jestem przekonany, że ostatnie osiem lat przyspieszyło rozwój Torunia na tyle, by mógł konkurować z innymi miastami w całej Polsce i za granicą.

O jakie zmiany konkretnie chodzi?

Przede wszystkim zrealizowaliśmy kluczowe dla miasta inwestycje. Jedną z nich była budowa nowego mostu drogowego, który zdecydowanie ułatwił mieszkańcom poruszanie się po Toruniu. Jestem szczególnie dumny z tego, że to fundusze unijne stanowiły aż 75% łącznej wartości całego projektu. To pokazuje mocną pozycję Polski w Unii Europejskiej, którą wypracowaliśmy sobie przez ostatnie osiem lat!

Toruń zyskuje szczególne miejsce w Europie także dzięki realizacji takich projektów jak budowa Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Bema. Jest to obiekt, który dzięki swojej funkcjonalności wyróżnia nas na arenie międzynarodowej. Możemy organizować na niej nie tylko prestiżowe zawody sportowe, ale również koncerty dla mieszkańców i nie tylko.

Czy to wszystkie inwestycje?

Oczywiście, że nie! Kolejnym ważnym krokiem było ułatwienie Torunianom dojazdu do Autostrady A1. Na modernizację Szosy Lubickiej udało nam się uzyskać aż 27 mln zł! Rozwijamy dzięki temu turystykę, a przedsiębiorcy z Warszawy czy Gdańska chętniej inwestują w Toruniu ze względu na łatwy dojazd do miasta.

Przemysł turystyczny kwitnie w Grodzie Kopernika także dzięki rewitalizacji toruńskich zabytków. Ich konserwacja została dofinansowana w kwocie 18 mln zł, a remont zaniedbanych dzielnic w kwocie 38 mln zł.

Sukcesów było wiele – do mniejszych, lecz równie ważnych inwestycji można zaliczyć budowę Hali Tenisowej na Skarpie, Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK czy rozbudowę ul. Nieszawskiej. Łącznie zostały dofinansowane kwotą prawie 19 mln zł!

Realizowanie inwestycji to ważny krok, który stawia Toruń w czołówce miast Polski. Czy według Pana w czymś jeszcze odnosimy sukcesy?

Zdecydowanie tak! Według mnie miasto bardzo szybko rozwija się także w dziedzinie sportu. Toruńskie Anioły, którym regularnie kibicujemy z moją rodziną na Motoarenie, są symbolem profesjonalizmu i ciężkiej pracy. Pokazują to ich wyniki w tabeli – KS Toruń jest obecnie w czołówce Ekstraligi Żużlowej. Bardzo cieszy mnie również zwycięstwo „Pomorzanina”. W trakcie meczu hokeistów, w którym uzyskali tytuł Wicemistrza Polski, dopingowaliśmy ich wspólnie z moim synem Franciszkiem.

W minionej kadencji był Pan w Sejmie członkiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jakie działania na rzecz rozwoju sportu prowadził Pan w Toruniu?

Jako pasjonata sportu staram się wspierać toruńskie drużyny, zawodników oraz ich trenerów. Jestem dumny z tego, że w trakcie ostatniej kadencji mogłem uhonorować pomysłodawcę Toruńskiej Ligi Koszykówki Pana Andrzeja Piwońskiego złotym medalem Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Sportu”. Byłem także patronem honorowym Memoriału im. dr W. Makacewicza organizowanego przez toruńskie środowisko bokserskie.

Jestem również przekonany, że toruńska młodzież coraz chętniej będzie uprawiać różne dyscypliny sportowe dzięki realizacji takich inwestycji jak Uniwersyteckie Centrum Sportu, Hala przy ul. Bema i Hala Tenisowa na Skarpie. Przełoży się to na pewno na sukcesy w przyszłości.

Wynika z tego, że jest Pan bardzo aktywnym i skutecznym parlamentarzystą. Czy znajduje Pan czas żeby odpocząć?

Mimo licznych obowiązków staram się spędzać jak najwięcej czasu z rodziną – moimi dziećmi Jasiem, Frankiem, Michaliną i Maksymilianem oraz żoną Anią. W wolnych chwilach poświęcam się ciekawej książce historycznej, gotowaniu oraz słuchaniu muzyki.

Dziękuję za rozmowę!