Trąbki obywatelskie

Orkiestra dęta, działająca przy Zespole Szkół w Rzęczkowie jest podwójnym zwycięzcą powiatowego budżetu obywatelskiego na 2017 rok.

Podwójnym, bo udało się jej pozyskać środki z puli gminnej, jak i powiatowej. Z tej pierwszej orkiestra uzyskała 3600 zł, które zostaną przeznaczone na organizację koncertów dla mieszkańców gminy Zławieś Wielka oraz wyjazd integracyjny dla grających w orkiestrze. Z puli powiatowej udało się zdobyć aż 17 tys. złotych, które umożliwią występy podczas uroczystości powiatowych i zakup nowych instrumentów.

Sama orkiestra nie ma mocy prawnej, aby wnioskować o środki finansowe na swoją działalność, dlatego jej kapelmistrz powołał fundację pod nazwą „Grajmy razem”.

– Mimo, iż działamy jako fundacja zaledwie pół roku, to udało nam się już latem 2016 roku, pozyskać środki na nasza działalności z gminy Zławieś Wielka – mówi kapelmistrz i zarazem prezes fundacji Krzysztof Kędzierski.

Orkiestra Dęta gminy Zławieś Wielka cieszy się w naszym powiecie tak dobrą renomą, że jej starania o pieniądze z puli powiatowej zostały bardzo mocno wsparte nie tylko w rodzimej gminie, ale także przez mieszkańców gmin Wielka Nieszawka, Łubianka i Łysomice.

– W zbieraniu podpisów i zachęcaniu do głosowania zaangażowane było mnóstwo osób związanych z naszą orkiestrą – przyznaje Krzysztof Kędzierski. – Pomagali nam, oczywiście, sami członkowie, ale też nasi przyjaciele i rodziny.

Dzięki ich wsparciu, projekt fundacji „Grajmy razem” uzyskał prawie 1800 głosów w „puli gminnej” i blisko 3 tysiące w „powiatowej”. To drugi wynik pośród wszystkich zgłoszonych projektów. Lepszy okazał się tylko projekt pochodzący z gminy Chełmża.

– Nasza orkiestra ma już za sobą pierwszy koncert z serii pięciu, na które udało się pozyskać środki z puli lokalnej – mówi kapelmistrz Kędzierski – Zagraliśmy podczas święta Trzech Króli w kościele w Łążynie koncert kolęd, pastorałek i melodii świątecznych.