Trwa zażarta walka o zwycięstwo Grand Prix Łubianka Cross 2014

Lipcowy bieg w Wybczu otworzył drugą część sezonu w przełajowego w „słonecznej gminie”. Na starcie zameldowało się 78 zawodników. Wygrał Mikołaj Raczyński, który prowadzi również w klasyfikacji generalnej tegorocznych zmagań.

Zawodnik RWT Bydgoszcz pokonał Piotra Książkiewicza (Royal Bay Team) i Piotra Szymańskiego (KM „Truchcik” Łubianka). Ośmiokilometrową trasę pokonał w 27 minut i 58 sekund wyprzedając drugiego na mecie zawodnika o zaledwie 3 sekundy.

– Cieszę się z tego triumfu, bo nie przyszedł on łatwo – deklarował na mecie zmęczony biegacz. – Będę wałczył dalej, żeby wygrać w całym cyklu.

Zawodnik z Bydgoszczy jest, jak na razie, na dobrej drodze do tego celu. W „generalce” jest pierwszy z 637 zdobytymi punktami. Wyprzedza Piotra Szymańskiego (617 pkt.) i Piotra Wiśniewskiego (WKB Piast Mix Maratończyk), którzy zdobył do tej pory 601 oczek.

W kategorii drużynowej również prowadzi klub z Bydgoszczy RWT z 1744 punktami zdobytymi w 7 biegach. Drugie miejsc zajmują gospodarze z „Truchcika” – 1617 pkt., a trzecie Podgórz Toruń (1599 pkt.).

Rywalizacja w Wybczu toczyła sie w ramach I Biegu Letniego im. Bronisława Malinowskiego, wybitnego polskiego biegacza, złotego medalistę IO w Moskwie w 1980 roku i wielokrotnego mistrza Europy na 3000 metrów z przeszkodami. Wśród pań najlepsza okazała się Anna Arseniuk, która wyprzedziła Magdalenę Michalską i Joannę Bartkowską.

Cykl biegów w gminie Łubianka łączy pokolenia. Rywalizują w nich zarówno nastolatkowie, jak także seniorzy (panowie po 70. roku życia).

– Jesteśmy prawdziwie rozbieganym samorządem – mówi Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. – Sam także biegam od wielu lat i staram się brać udział w możliwie największej ilości biegów w sezonie.

W cyklu w swojej własnej gminie wójt wystartował w tym sezonie 3 razy i zdobył 83 punkty, co daje mu 99 miejsce w klasyfikacji generalnej. Kolejne zawody cyklu Grand Prix Łubianka Cross 20134 odbędą się 21 sierpnia w Łubiance. Będzie to I Bieg Solidarności.

– Biegi są nieodłącznym elementem sportowego kalendarza imprez w naszej gminie – dodaje Jerzy Zająkała. – Rokrocznie odbywa się na tym terenie przynajmniej kilkanaście biegów. Trzeba pamiętać, że poza Grand Prix Łubianka Cross jest także Bieg Niepodległości, Bieg Samorządowy, a także maraton toruński, który wrócił niedawno do gminy Łubianka.

Zawodnicy „Truchcika” Łubianka osiągają coraz więcej sukcesów na różnych imprezach biegowych w całej Polsce.

-Ważniejsze jest jednak to, że udało się zaktywizować wiele osób – wskazuje wójt gminy. – Sport wydatnie wydłuża nasze życie, więc warto pokochać jakąś dyscyplinę sportu. My postawiliśmy na biegi i nie żałujemy.